جواب فعالیت های درس 8 مطالعات نهم

گام به گام درس 8 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت های درس هشتم مطالعات نهم

گام به گام درس 8 مطالعات اجتماعی نهم

نام درس : جهان نابرابر | موضوع : جواب فعالیت هاپ | پایه نهم

پاسخ فعالیت های درس هشتم مطالعات نهم

گام به گام مطالعات نهم / درس 8 :: جهان نابرابر

فعالیت صفحه 48 مطالعات نهم

1ــ درباره علل و عوامل نابرابری توسعه انسانی در جهان گفتوگو کنید. به نظر شما کدام عوامل مهمترند؟ چرا؟ 
پاسخ: عوامل داخلی مانند فرهنگ های غلط، نداشتن پشتکار، اگر مردم یک کشور بتوانند عوامل داخلی را از بین ببرند و بر آن غلبه کنند، می توانند عوامل بیرونی مانند استعمار را از بین ببرند و به توسعه انسانی برابری دست یابند.

جواب  فعالیت صفحه 49 مطالعات نهم

2- با توجه به آنچه درباره مستعمره شدن آفریقا می‌دانید، فکر می‌کنید چه ارتباطی بین پایین بودن شاخص‌های توسعه انسانی در بیشتر کشورهای آفریقایی و بالا بودن آن در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی وجود دارد؟
پاسخ: هرچه شاخص توسعه انسانی بالاتر باشد امید به زندگی و رشد و پیشرفت بیشتر است و برعکس هرچه پایین تر باشد دچار فقر و عقب ماندگی و ناامیدی می شود.

۳- نمودار الف و شکل ب را توضیح دهید.
پاسخ: در شکل ب کشورهای شرق ایران به علت مشکلات داخلی و خارجی از توسعه انسانی پایینی برخوردار هستند و کشورهای شمال غربی مانند ترکیه که نزدیک اروپا واقع هستند، از توسعه انسانی بالایی برخوردار هستند. در نمودار الف: نشان دهنده از رشد توسعه انسانی ایران در سال‌های اخیر است.

جواب فعالیت های درس ۸ مطالعات نهم

جواب فعالیت صفحه 51 مطالعات نهم

۴- گفت‌وگو کنید: به نظر شما کشورهایی که اقتصاد و درآمد آنها برپایه فروش مواد اولیه و خام مانند نفت است، در حال و آینده با چه مشکلاتی روبه رو می‌شوند و چه تغییراتی باید در اقتصاد خود ایجاد کنند؟
پاسخ: کشورهای تک محصولی با افت قیمت و اتمام منابع مواد اولیه و خام روبه‌ رو می‌شوند. آنها باید به سمت صادرات مواد تولید شده از مواد خام بروند و همچنین سعی کنند چند محصول دیگرشان را نیز صادر کنند.

جواب فعالیت صفحه 53 مطالعات نهم

۵- سواد و آموزش نقش مهمی در پیشرفت یک کشور دارد. به طور گروهی، فهرستی از مشکلاتی را که مردم یک کشور در اثر پایین بودن سطح سواد و محروم بودن از آموزش با آن مواجه می‌شوند، تهیه کنید و بخوانید.
پاسخ: نبود بهداشت، فقر، استاندارد نبودن سطح زندگی، نداشتن قانون، فساد، مرگ و میر بالا، جنگ‌های داخلی، استعمار توسط کشورهای دیگر، متکی و وابسته بودن به کشورهای
قدرتمند.

 همگام درس HamGamDars.com 

جواب به کار ببندیم صفحه 56 مطالعات نهم

یکی از فعالیت‌های زیر را انتخاب کنید و انجام دهید.

1- فرض کنید شما مسئول بالا بردن شاخص توسعه انسانی در کشور هستید و قرار است فهرستی از چند پیشنهاد مناسب در مورد بهبود هر یک از عوامل توسعه انسانی (درآمد، سواد، امید به زندگی) تهیه کنید. با همفکری دوستانتان این پیشنهادها را بنویسید.
پاسخ: در زمینه قانونی کردن درآمدها – ثبت نام کودکان برای سواد آموزی حتی در مناطق دور، به وجود آوردن رفاه و تأمین اجتماعی برای کلیه کارگران و کارمندان

2- درباره جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر چند پیشنهاد و راه حل بنویسید.
پاسخ: ایجاد شغلی برای روستائیان در فصل‌های غیر کشاورزی – ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها – ایجاد مراکز رفاهی سرپرست‌ها

3- به طور گروهی، درباره یکی از موضوعات این فصل پوستری طراحی کنید و روی آن پیامی بنویسید.
پاسخ:(برای مثال، موضوعاتی چون عدالت و از بین رفتن نابرابری در جهان، جمعیت جوان به عنوان ثروت کشور، توسعه انسانی، امید به زندگی) عدالت اجتماعی = پیشرفت کشور – مبارزه با نژاد پرستی – تولید شغل برای جوانان و…

🧧 همچنین پیشنهاد میشود جهت مطالعه بیشتر از مطلب جواب فعالیت های درس 9 مطالعات نهم و همینطور سوالات درس 8 مطالعات نهم دیدن فرمایید.

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • Ali :

  لطفا سوال 2 را درست کنین ممنون

  • HamGamDars :

   تصحیح شد!

 • سارا :

  عالی بود مرسی

 • Z :

  ممنون عالیه. ولی صفحه 49 فعالیت دوم سوالش عوض شده.

  • HamGamDars :

   ممنون از اطلاع رسانیتون

 • Atiyeh :

  عالی بود مرسی واقعا کمک کرد

 • ۹۹۹۹ :

  خیلی خوب بود ممنون