جواب فعالیت های درس 2 مطالعات نهم

گام به گام درس 2 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت های درس دوم مطالعات نهم

گام به گام درس 2 مطالعات اجتماعی نهم

نام درس : حرکات زمین | موضوع : جواب فعالیت هاپ | پایه نهم

پاسخ فعالیت های درس دوم مطالعات نهم

گام به گام مطالعات نهم

گزارشدرس 2 :: حرکات زمین

فعالیت صفحه 11 مطالعات نهم

۱- الف) در زندگی روزانه، ساعت واقعی چه کاربردی دارد؟
جواب استفاده برای اوقات شرعی و فرایض دینی

ب) چرا از ساعت رسمی استفاده می‌کنیم؟ مثال بیاورید.
جواب برای اینکه در قرارهای ملاقات و یا مراجعه به ادارات مشکلی به وجود نیاید. برای مثال جابجایی قطارها، هواپیماها، تعیین وقت قرارها و ملاقات‌ها، شروع و پایان کار اداره‌ها و مغازه‌ها

۲- با توجه به نقشهٔ مناطق زمانی، بگویید اگر کسی از تهران به پاریس سفر کند، باید ساعت خود را جلو بکشد یا عقب؟ چرا؟
جواب باید ساعت خود را 2/5 ساعت به عقب بکشد. چون پاریس در منطقه زمانی (1+) قرار دارد یا به گرینویچ نزدیک‌تر است و اینکه خورشید از سمت شرق طلوع می‌کند و تهران زودتر تاریک می‌شود.

۳- اگر مسافری از تهران به توکیو (ژاپن) سفر کند، باید ساعت خود را جلو بکشد یا عقب؟ چرا؟
جواب باید ساعت خود را 5/5 ساعت به جلو بکشد. چون توکیو در منطقه زمانی (9+) قرار دارد و اینکه با توجه به اینکه در شرق قرار دارد و زودتر هوا روشن می‌شود

جواب فعالیت های درس ۲ مطالعات نهم

فعالیت صفحه 13مطالعات نهم

۴- موقعیت سه شهر پاریس، لیبرویل و کیپ تاون را با توجه به دایرهٔ روشنایی در اول تیرماه و اول دی ماه توضیح دهید.
جواب پاریس و لیبرول در نیمکره شمالی زمین قرار دارند، در اول تیرماه این منطقه در معرض نور خورشید قرار دارد و در نتیجه طول روزها از شب بیشتر است و کیپ تاون در نیمکره جنوبی زمین قرار دارد و منطقه کمتری از زمین در معرض نور خورشید قرار دارد و در نتیجه طول شب‌ها از روزها بیشتر است پاریس و لیبرول در اول دی ماه، روزها کوتاه‌تر از شب‌هاست و کیپ تاون روزهای بلند تری نسبت به شب‌هایش دارد.

۵- به مدار قطبی شمال و جنوب در تصویر (١) توجه کنید. چرا در اوّل تیر ماه در ناحیهٔ مدار قطبی شمال، طول یک روز ۲۴ ساعت و به عکس در مدار قطبی جنوب، طول یک شب ۲۴ ساعت است؟
جوابچون خورشید به مدار رأس السرطان عمود می تابداز آنجا که در تابستانِ نیمکره شمالی کج شدگی محور چرخش زمین دقیقا به سمت خورشید است. نیمکره شمالی کاملاً به سمت خورشید خم می شود ، نور خورشید به طور دائم به قطب شمال می تابد. وشش ماه غروب ندارد که به اصطلاح روز قطبی و یا تابستان قطبی معروف است.در این مدت قطب شمال در روشنایی روز (بدون شب) و قطب جنوب در تاریکی (بدون روز) قرار دارد. اما پس از 6 ماه که نورخورشید به مدار رأس الجدی عمود می تابد ، عکس حالت بالا رخ می دهد ؛ یعنی در قطب شمال ، تاریکی و در قطب جنوب ، روشنایی روز حکم فرما خواهد شد.

۶- از مساوی بودن همیشگی طول روز و شب در منطقهٔ استوا به چه نتیجه‌ای دربارهٔ فصول این منطقه می‌رسید؟
جواببه این نتیجه می رسیم که در این منطقه همیشه هوا معتدل بوده یا به عبارت دیگر همیشه در اعتدالین (اعتدال پاییز و زمستان) قرار دارد.

 

همیار

🧧 همچنین پیشنهاد میشود جهت مطالعه بیشتر از مطلب جواب فعالیت های درس 3 مطالعات نهم و همینطور سوالات درس 2 مطالعات نهم دیدن فرمایید.

دیدگاه : 4

 • ناشناس :

  اگر میدونستم که ازتون نمی پرسیدم

  • HamGamDars :

   کامل شد عزیزم

 • مهدی عرب زاده :

  سلام لطفا سوالات متن درس رو برای ما بدید برای اینکه جواب فعالیت ها برای ما مهم نیستن و مهن اون متون داخل درس هست که از اون ها برای ما ارزشیابی میشن .
  تشکر از شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *