جواب فعالیت های درس 12 مطالعات هشتم

گام به گام درس 12 مطالعات هشتم

جواب فعالیت های مطالعات هشتم درس دوازدهم

گام به گام درس 12 مطالعات هشتم

نام درس : عصر طلایی … | موضوع : جواب فعالیت ها | پایه هشتم

جواب فعالیت های مطالعات هشتم درس دوازدهم

گام به گام مطالعات هشتم / درس دوازدهم :: عصر طلایی …

فعالیت صفحه 70 مطالعات هشتم

✅ 1- با توجه به متن درس، آیا سلسله‌های ایرانی از نظر رابطه با خلافت عباسی و چگونگی به قدرت رسیدن، مانند هم بودند؟ مثال بزنید.
پاسخ: خیر – طاهریان و سامانیان به شرط پرداخت مالیات و حفظ حکومت به تأیید خلیفه رسیدند و مورد حمایت وی قرار گرفتند اما صفاریان – علویان طبرستان و آل بویه بدون اجازه خلفای عباسی حکومت خود را بر پا کردند و به هیچ شرایطی حاضر به اطاعت از عباسیان نبودند و با آنها دشمنی هم می‌کردند.

✅ 2- متنی را که از کتاب تاریخ سیستان انتخاب شده بخوانید. از این متن به چه نکاتی دربارهٔ رابطهٔ صفّاریان با خلافت عباسی پی می‌برید؟
پاسخ: نتیجه می‌گیریم که عباسیان حکومت را با حیله و نیرنگ بدست گرفته بودند و قابل اعتماد نیستند چون آنهایی که به عباسیان خدمت کرده بودند نهایتأ با بی‌رحمی عباسیان به قتل می‌رسند و به این دلیل صفاریان با آنها دشمن بودند.

 

فعالیت صفحه 73 مطالعات هشتم

٣- با توجه به نمودار خط زمان در صفحهٔ ۶٩ و نقشه‌های صفحهٔ ٧٠ و ٧١، جدول زیر را کامل کنید.
نام سلسلهدوره حکومتمؤسسپایتختقلمرواقدامات مهم
طاهریانقرن ۳طاهر بن حسیننیشابور ومروهخراسان وسیستان وطبرستاننافرمانی نسبت به مأمون؛ موروثی شدن حکومت در خاندان طاهر؛ توسعهٔ کشاورزی و ترویج سوادآموزی
صفاریانقرن ۳ و ۴یعقوب لیثزرنگ یا زرنجسیستان ونواحی مجاورتسلط یعقوب بر سیستان و تأسیس حکومت صفاری؛ برانداختن سلسلهٔ طاهریان؛ لشکرکشی به عراق و شکست از سپاه خلافت، شکست عمرو، جانشین یعقوب از سامانیان.
علویان طبرستان۲۵۰- ۳۱۶ قحسن بن زیدآملطبرستان (گیلان و مازندران)انتخاب حسن‌بن زید به رهبری توسط مردم طبرستان؛ نبرد با طاهریان، صفاریان، سامانیان و خلافت عباسی؛ ترویج فرهنگ شیعه
سامانیان۳۹۵-۲۶۱ قامیر اسماعیلبخاراماوراء النهرتأیید حکومت امیر اسماعیل سامانی توسط خلیفه عباسی؛ شکست صفاریان و توسعه قلمرو سامانی؛ نبرد با علویان طبرستان؛ درگیری با آل بویه؛ ترویج زبان و ادب فارسی.
آل بویه۴۴۷-۳۲۰ قپسران بویه (علی، حسن، احمد)اصفهانبیشتر ایران امروزی و شرق عراقپسران بویه ولایات مرکزی و جنوبی ایران را تصرف کردند؛ بغداد را تصرف و بر خلافت عباسی تسلط یافتند؛ درگیری با سامانیان؛ ترویج فرهنگ شیعه؛ حمایت از دانشمندان و عالمان

به کار ببندیم صفحه 75 مطالعات هشتم

به کار ببندیم صفحه 75 مطالعات هشتم

✅ 1- به طور گروهی با مراجعه به منابع مختلف از جمله دانشنامه‌ی شبکه‌ی رشد درباره یکی از اندیشمندان ایرانی مسلمان که در این درس نامبرده شده، مطالبی گردآوری کنید و به کلاس بیاورید.

تحقیق برعهده شما میباشد اما میتوانید از مطلب زیر استفاده نمایید.

پاسخ: محمد بن محمد بن عبیدالله التمیمی البلعمی معروف به ابوعلی بلعمی در بخارا متولد شده است و در ارتباط با دوران کودکی و ایام ابتدایی زندگی­ اش اطلاعات چندانی در دست نیست. علت شهرت او به بلعمى به خاطر انتساب او و نیاکان وى به بلعمان از قراء مرو بود.

ابوعلی بلعمی مورخ و ادیب ایرانی است که وزارت عبدالملک بن نوح و منصور بن نوح از پادشاهان سامانی را بر عهده داشته است و به دستور منصور بن نوح، تاریخ طبری را از عربی به فارسى ترجمه کرده است. بلعمى در این ترجمه بسیاری از موارد تاریخ طبری را تلخیص کرده و در موارد بسیاری از منابع دیگری استفاده کرد به گونه ای که کتاب او حکم تألیف جدیدی را پیدا کرده است.

تاریخ مرگ ابوعلی بلعمی چندان روشن نیست. همچنین ممکن است بلعمی اشعاری نیز سروده باشد که ‌مانند بسیاری از آثار کهن فارسی، متاسفانه اثری از آن به جای نمانده ‌است

 

✅ 2 – تصویری از یک اثر علمی یا هنری مربوط به قرن های سوم تا پنجم هجری پیدا کنید و به کلاس بیاورید.

بر عهده شما است

 

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • پ :

  ممنون از سایت خوبتون

 • پیودی پای :

  عالی است

 • ملی :

  عالی🚶‍♀️👀♥

 • ayda :

  واقعا عالییی حرف نداره ممنون از سایت خوبتون 😍🦋

 • Vahid :

  خواهش میکنم

  • Matin :

   ببخشید کاربرگ ها رو نداره؟

   • no name :

    چرا داره تو بخش اول گام به گام،سوالات متن رو که داره کنارش نوشته کاربرگ ها اون رو انتخاب کنید کاربرگ هارو میاره.

 • مهسا :

  عاللللللللییییی مثل همیشه ممنون از سایت خوبتون خسته نباشین !!! 💗💗💗