معنی درس شانزدهم فارسی نهم (آرزو)

معنی درس شانزدهم فارسی نهم ( پیدای پنهان) + شعر بود قدر تو افزون از ملایک

کلمات و معنی درس 16 فارسی نهم

معنی درس شانزدهم فارسی نهم ( پیدای پنهان) + شعر بود قدر تو افزون از ملایک

نام درس : آرزو | موضوع : معنی کلمات – معنی شعر | پایه نهم

کلمات و معنی درس 16 فارسی نهم

🧧 معنی فارسی نهم / درس 16 :: آرزو

معنی کلمات درس 16 فارسی نهم

غره : مغرور، فرهیخته

باور: اعتقاد، یقین، پذیرش، سخن

ارباب: حاکم، مالک، صاحب، خداوندگار، آقا

مرغ سحر: بلبل، هزار دستان

مرغ: پرنده

به حق: حقیقی، حقیقت، با عدل و انصاف

آزرده: غمگین

خرد: کوچک، کم سن و سال

عجم: غیر عرب، ایرانی

بیفشانی: بکاری

معنی قسمت های دشوار درس شانزدهم

پیش از هر چیز برایت آرزومندم که به خوبی‌ها عشق بورزی و نیکان و نیکویی‌ها نیز به تو روی بیاورند.
معنی: پیش از هر چیزی برای تو آرزو می‌کنم که عاشق خوبی‌ها و نیکی‌ها شوی و انسان‌های نیک و خوبی‌ها به سوی تو سرازیر شوند.

آرزو دارم دوستانی داشته باشی، برخی نادوست و برخی دوست‌دار که دست کم، یکی در جمعشان مورد اعتمادت باشد.
معنی: آرزو می‌کنم دوستانی داشته باشی که تعدادی از آنها دوست غیر واقعی و تعدادی دیگر واقعی و شایست باشند تا حداقل یک نفر از این دو گروه مورد اعتماد تو باشد.

چون زندگی بدین گونه است، برایت آرزومندم که دشمن نیز داشته باشی، نه کم و نه زیاد، درست به اندازه، تا گاهی باورهایت را مورد پرسش قرار دهند، که دست کم یکی از آنها اعتراضش، به حق باشد، تا زیاده به خودت غرّه نشوی.
معنی: زیرا زندگی نیز همین طور و بر همین روش است، امیدوارم که دشمن هم داشته باشی، نه کم و نه زیاد، دقیقاً به یک اندازه، تا گاهی اوقات تو را نقد کنند و رفتارهای تو را بسنجند، که حداقل یکی از آنها نقد و اعتراضش حقیقی و منطقی باشد، تا بیش از اندازه به خودت مغرور نشوی.

همچنین، برایت آرزومندم صبور باشی نه با کسانی که اشتباهات کوچک می‌کنند که این کار ساده‌ای است بلکه با کسانی که اشتباهات بزرگ می‌کنند.
معنی: همچنین برایت آرزومندم صبور باشی، نه با کسانی که اشتباهات کوچک می‌کنند که این کار خیلی آسان است بلکه صبر در مقابل کسانی که اشتباهاتشان بزرگ است.

امیدوارم به پرنده‌ای دانه بدهی و به آواز مرغ سحری گوش کنی وقتی که آواز سحرگاهی‌اش را سر می‌دهد.چرا که از این راه احساسی زیبا خواهی یافت، به رایگان.
معنی: آرزو دارم به پرنده‌ای دانه بدهی و هنگامی که مرغ سحرگاهی (بلبل) آواز سحرگاهی‌اش را سر می‌دهد به آوازش گوش کنی زیرا با این کار (روش) به رایگان و آسانی احساس زیبا و خوبی پیدا خواهی کرد.

امیدوارم که دانه‌ای هم بر خاک بیفشانی، هر چند خُرد بوده باشد و با روییدنش همراه شوی تا دریایی چقدر زندگی در یک درخت جریان دارد.
معنی: امیدوارم که دانه‌‌ای هم در زمین بکاری، هر چند که بسیار کوچک باشد و با رشد و بزرگ شدن آن همراه شوی تا ببینی و بفهمی که به فرمان و قدرت خداوند چقدر زندگی در وجود یک درخت جاری است.

آرزومندم اگر به پول و ثروتی رسیدی، آن را پیش رویت بگذاری و بگویی: این دارای من است. فقط برای اینکه آشکار شود کدامتان ارباب دیگری است! آری، پول ارباب بدی است؛ اما خدمتگزار خوبی است.
معنی: آرزو می‌کنم که اگر به پول و ثروت دست پیدا کردی آن را جلوی خود بگذاری و بگویی این تمام ثروت من است تا معلوم شود که کدام یکی صاحب و حاکم دیگری است، بله اگر پول بر انسان حاکم شود صاحب بسیاری بدی خواهد بود ولی اگر بخواهد در خدمت انسان باشد، غلام خوبی است.

و در پایان برایت ای مهربان، آرزومندم همواره دوستی خوب و یک دل داشته باشی تا اگر فردا آزرده شدی یا پس فردا شادمان گشتی، با هم از عشق سخن بگویید و دوباره شکوفا شوید.
معنی: و ای مهربان، در پایان برایت آرزو می‌کنم همیشه یک دوست خوب و همدل داشته باشی تا اگر در آینده در تنگناها و شادی‌های زندگی قرار گرفتی، با یکدیگر از دوست داشتن سخن بگویید و بالنده و شکوفا شوید.

جهت مشاهده دیگر کتاب ها میتوانید از سایت همگام درس استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میشود از جواب درس 17 فارسی نهم و همچنین معنی 17 فارسی نهم نیز دیدن فرمایید. جواب درس 16 فارسی نهم

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مملی :

  سلام من امسال نهم هستم و سال بعد که میشم دهم از این اپلیکشن استفاده میکنم لطفاً پایه ۱۰,۱۱,۱۲ هم اضافه کنید استفاده کنیم♥️

 • ستایش :

  عالیه اگه اون دو بیت شعر اول فصل هارو هم بذارید که دیگه محشره

 • هانا :

  لطفا پایه دهم به بعد رو هم اضافه کنید
  ممنون
  مطالب خیلی عالیه🙏🙏

 • زهرا :

  سلام برای پایه ۱۰ و۱۱و۱۲ اضافه نمیکنید

 • Maghareh :

  گفتین میخاید سال های بیشتری اضافه کنید میشه این سال ها ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ باشه🥺

 • zra :

  عالیع🥹🤍

 • محسن :

  عالی

 • Sara__karsaz :

  👌💕👧🏻

 • سجاد :

  واقعاعالی هستش