پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم با جواب

پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم با جواب

سوالات درس صنایع دستی هشتم

پودمان صنایع دستی کاروفناوی هشتم با جواب

نام درس : صنایع دستی | موضوع : گام به گام | پایه هفتم

سوالات درس صنایع دستی هشتم

کار غیر کلاسی صفحه ۵۶ پرسش صفحه ۵۶ پرسش صفحه ۵۹ بارش فکری صفحه ۶۰ پرسش صفحه ۶۱ پرسش صفحه ۶۲ کار کلاسی صفحه ۶۴ کار غیر کلاسی صفحه ۶۵ کاروفناوری هشتم

پودمان صنایع دستی (بافت) – درس 4

پرسش صفحه 85 کار و فناوری هشتم

در صورتی که طول و عرض طرح شما از اندازهٔ نی ها بیشتر باشد چه کار خواهید کرد؟
1- اتصال دو یا چند نی به هم و درست کردن نی های بلند.
2- استفاده از مواد و وسایل مشابه به نی
3- استفاده از شیلنگ های ظریف و طولانی و قطع کردن آن ها به اندازه مورد نظر مانند شلنگ سرم
4- و در صورت استفاده نکردن از نی می توانید از هر مورد دیگری به جای پود استفاده کنید مانند نخ – الیاف پلاستیکی – نایلون و

کار غیر کلاسی صفحه 87 کاروفناوری هشتم

در مورد انواع دفتین و کاربرد آنها در اینترنت جست وجو کنید. گزارشی از یافته های خود را در کلاس ارائه دهید.
زیر و رو کردن نخ ها را از روی نی ها، آن­ قدر از بالا و از پایین ادامه بدهید تا بلندی کار شما تقریباً دو برابر بلندی طرح مورد نظر شود. آیا می دانید چرا؟ در گروه با هم گفت و گو کنید و پاسخ این پرسش را پىدا کنىد.
 دفتین : برای محکم کردن، فشردن و استحکام بخشیدن به درگیری الیاف تاروپود از وسیله ای به نام دفتین استفاده می شود این وسیله در اقوام و مناطق مختلف نام های دیگری نیز دارد مانند : دفه – کرکیت – کلکیت – شانه – کلوزار – دستوک و غیره
دفتین وسیله‌ای برای کوبیدن گره‌های فرش پس از بافتن یک رج، و نیز خواباندن پودهای ضخیم و نازک قالی مورد استفاده واقع می‌شود که هم باعث بر جای‌گیری گره‌ها و هم باعث ظرافت و صافی و یکنواختی در پشت فرش می‌شود. دفتین وسیله‌ای فلزی و شانه مانند است که دارای دسته چوبی یا فلزی است. دندانه‌های این ابزار که معمولاً پهنای کمی دارد، به صورت متوازی با فاصله‌های متناسب، با فاصله تارهای قالی بر روی دسته‌ای فلزی یا چوبی وصل می‌شود.
بافنده بعد از گذراندن هر پود افقی از لابلای تارهای عمودی با کمک دفتین ضرباتی بر قسمت های بافته شده وارد می کند تا درگیری تاروپود و در واقع عمل بافت صورت گیرد.
در قسمت های مختلف ایران انواع مختلف دفتین بر اساس نوع بافت وجود دارد و در سه نوع کلی تقسیم می شوند. دفتین دستی کوچک – دفتین دستی متوسط و دفتین دستی بزرگ. بعضی دفتین های سنگین تا حدود 2 کیلوگرم نیز هستند که بافنده از آنها با دو دست استفاده می کند. در ضمن در بافندگی های ماشینی نیز از دفتین های ماشینی دستی و اتوماتیک استفاده می شود.

پرسش صفحه 87 کاروفناوری هشتم

هنگام پودگذاری، چه ارتباطى مىان ضخامت نخ و بلندی بافت وجود دارد؟
پاسخ: هرچه ضخامت نخ پود بیشتر باشد، طول نخ بکار رفته کمتر میشود و هرچه ضخامت نخ کم باشد، مقدار نخ بیشتری استفاده می شود.

پرسش صفحه 90 کاروفناوری هشتم

اگر برای بافت خود در شروع کار، محاسبات درستی از میزان نخ مورد نیاز نداشته باشید ىا به اشتباه طول نخ را کمتر محاسبه کنىد، تارهای بافته شما به هم نمی رسند. راهکار پیشنهادی خود را برای ادامه کار و رفع این نقص بیان کنید.
پاسخ: اگر این اتفاق افتاد، باید سرنخ را با نخ و سوزن در لای بافت های قبلی بدوزیم، طوریکه دیده نشود و از آنجا به بعد دوباره شروع کنیم.

بارش فکری صفحه 91 کاروفناوری هشتم

نگاهی به بافته بیندازید. اگر در بافته از دو رنگ نخ استفاده کرده اید و در آن، گره و نخ اضافی می بینید، با دوستان خود روش هایی را برای مخفی کردن آنها پیدا کنید.
پاسخ: یکی از راه ها اینه با نوک سوزن قسمت اضافی نخ را پشت کار کشیده و از دیده شدن این گره ها جلوگیری کنیم.

پرسش صفحه 92 کاروفناوری هشتم

چند نوع شیرازه پىچى دیگر وجود دارد و از هر کدام براى چه بافت هایى استفاده می شود؟ براى دادن پاسخ به این پرسش بهتر است با دوستان و همکلاسى هاى خود سرى به کارگاه هاى قالى بافى و گلیم بافى بزنید یا آنها را در اینترنت جستوجو کنید.
پاسخ: پس از بافت برای اینکه تارها از محل خود خارج نشوند و استحکام بافت افزایش یابد، اطراف طولی بافته را شیرازه پیچی می کنند. مثل قالی و فرش که در امتداد طولی آن شیرازه پیچی شده است.
۱-متصل:متقاطع، متخاصم و چند ردیفه به کار می رود.
۲-منفصل: در پایان فرش به کناره های فرش به وسیله ماشین دوخته می شود.
۳-پیچشی
۴-زنجیره ای

پرسش صفحه 93 کاروفناوری هشتم

اگر نخ ها در هر طرف از هر دو رنگ باشد طرح طناب چگونه خواهد شد؟ انجام دهید.
پاسخ: در این وضعیت بند بافته شده دو رنگ و به صورت یکی در میان خواهد بود.

کار کلاسی صفحه 95 کاروفناوری هشتم

آیا مى توانید با روش بافتی که آموخته اید، کیف جدیدى ببافید که در آن ابتکار و نوآوری به کار رفته باشد؟ براى مثال آیا میتوانید این کیف را به گونه اى ببافید که دو لبه آن همزمان با بافت به یکدیگر متصل باشند؟ با هم گروهى خود گفتوگو کنید، سپس تجربیات جدید خود را براى دیگر همکلاسی ها شرح دهید و کار خود را نیز نشان دهىد.
بدون جواب

کار غیر کلاسی صفحه 96 کاروفناوری هشتم

نام چند شغل و نقش و کاربرد این پودمان را در اىن مشاغل بررسى کنىد و در جدول 1ــ4 بنوىسید.

نام شغل نقش و کاربرد
فروشندهصنایع دستی را می فروشد.
طراحیک طراح می تواند طرح های تکمیل شده اش را به افراد ذی ربط معرفی کند.
قالی بافمی تواند قالی بافته شده را به شرکت ها عرضه کند و آنها را بفروشد.

 

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.
اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • peshawaalavizadeh@gmail.com :

    سلام چرا صفحه های دیگر نیست!!!؟؟؟
    لطفاً بذارید

  • امیرعباس نبوّتی فر :

    ممنون که کار و فناوری هم گذاشتید