سوالات درس 10 مطالعات هشتم با جواب

سوالات متن مطالعات هشتم درس 10

سوالات درس دهم مطالعات هشتم

سوالات متن مطالعات هشتم درس 10

نام درس : از رحلت پیامبر تا قیام کربلا | موضوع : سوالات متن | پایه هشتم

سوالات درس دهم مطالعات هشتم

در قسمت زیر برای شما عزیزان سوالات متن درس 10 مطالعات هشتم را آماده کرده ایم که امیدوارم دوست داشته باشید. در قسمت زیر میتوانید این سوالات متن مطالعات هشتم را مشاهده کنید

درس دهم : از رحلت پیامبر تا قیام کربلا

توجه : در این مطلب 2 سری سوالات متن برای شما آماده کرده ایم سری اول سوالات : تعداد کم تر برای مطالعه سریع تر درس ها میباشد و سوالات سری دوم سوالات بیشتر و بروز تر است که با توجه به وقت و یا حوصله شما دانش آموز ؛ هرکدوم رو که راحت تر بودید بخونید پیشنهاد میشه سوالات سری دوم رو بخونید تعداد سوالات اول : 30 | تعداد سوالات سری دوم 62

1-پیامبر در چه تاریخی وفات یافت؟
پاسخ: حضرت محمد (ص)در 28 صفر 11 هجری در مدینه وفات یافت و در همان شهر به خاک سپرده شد

2-در منطقه سقیفه بنی ساعده چه ماجرایی اتفاق افتاد ؟
پاسخ: لحظاتی پس از رحلت حضرت رسول ، عده ای از مهاجرین و انصار در منطقه سقیفه بنی ساعده بدون توجه به وصیت پیامبر در غدیر خم ابوبکر را که از مهاجرین کهنسال بود به عنوان خلیفه اول برگزیدند.

3-چرا امام علی (ع) در مقابل ماجرای سقیفه ی بنی ساعده و انتخاب ابوبکر سکوت کرد؟
پاسخ: علی (ع) با سکوت خود مانع بروز تفرقه و درگیری میان مسلمانان شد تا اسلام پایدار بماند.

4-هر کدام از سه خلیفه قبل از امام علی (ع ) چند سال حکومت کردند و چه اقداماتی در زمان آنان انجام شد؟

پاسخ: [1]- ابوبکر (2سال) – قبل از مرگ ، عمر بن خطّاب را جانشین خود کرد
[2]- عمر (10 سال) – ایران ، سوریه ، لبنان ، فلسطین و مصر را تصرف کرد و با تشکیل شورا توسط وی عثمان خلیفه سوم شد.
[3]- عثمان (حدود 13 سال) رواج زندگی اشرافی – خوشگذرانی اطرافیان خلیفه – تسلط خاندان بنی امیه بر بیت المال مسلمانان
– تبعید یاران نزدیک پیامبر از جمله ابوذر،عمّار و مالک اشتر

5-عثمان چرا و چگونه کشته شد؟
پاسخ: عملکرد اطرافیان خلیفه سوم، نارضایتی گروهی از مسلمانان را برانگیخت. آنان از نقاط مختلف بهمدینه آمدند و اعتراض خود را نسبت به عملکرد عاملانش اعلام کردند. امام علی(ع) تلاش زیادی کرد که مخالف ان را آرام کند و مانع بروز درگیری و خونریزی شود، اما سرانجام معترضان خشمگین به خانه خلیفه هجوم بردند و او را کشتند.

6- ویژگیهای منحصر به فرد امام علی (ع) نسبت به دیگر اصحاب پیامبر چه بود؟
پاسخ: امام علی (ع) فرزند ابوطالب در کعبه به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی را در خانه پیامبر و تحت تربیت وی به سر برد. وی نخستین مردی بود که به پیامبر اسلام ایمان آورد و همواره پیامبر را در راه گسترش اسلام یاری داد. شهامت و فداکاری امام علی(ع) و خوابیدن در بستر رسول خدا، سبب شد که پیامبر بدون آسیبی از مشرکان، مکه را به سوی مدینه ترک کند. دلاوری و شجاعت امیر مؤمنان در جنگهای دوران پیامبر مشهور است.

7-امام علی (ع) در زمان سه خلیفه قبل قبل از خود چه اقداماتی انجام داد؟
پاسخ: در دوران سه خلیفه قبلی، آن حضرت به تفسیر قرآن، تربیت شاگردان و پاسخ گویی به سؤالات دینی مردم می پرداخت. همچنین ایشان به عمران و
آبادی و احداث نخلستان ها توجه زیادی داشت.

8-چه زمانی و چرا مردم از امام علی (ع) خواستند تا خلافت را بر عهده بگیرد؟
پاسخ: پس از کشته شدن عثمان، مردم دریافتند که جامعه اسلامی بی سرپرست مانده است. بسیاری از مهاجرین و انصار خواهان بیعت با علی (ع)شدند، اما آن حضرت تمایلی به پذیرش خلافت نداشت.سرانجام با اصرار زیاد مردم، امام علی (ع)منصب خلافت را پذیرفت. اکثر مهاجرین و انصار به جز تعدادی از اشراف بنی امیه با امام در مسجد مدینه بیعت کردند .

9-چرا ریاست طلبان و ثروت اندوزان جنگهایی چون جَمَل ، صِفَّین و نَهروان را بر امام علی (ع) تحمیل کردند؟
پاسخ: اصرار امام علی (ع) بر عمل به قرآن و سنت پیامبر و اجرای عدالت و اطمینان ریاست طلبان و ثروت اندوزان به اینکه امام به دلخواه آنان عمل نخواهد

10- امام علی (ع) برای جلوگیری از خونریزی میان مسلمانان قبل از شروع جنگها چه اقدامی انجام داد ؟
پاسخ: از آنجا که امام علی (ع) هیچ گونه تمایلی به جنگ و خونریزی میان مسلمانان نداشت، کوشید از طریق گفت وگو و نصیحت بیعت شکنان و شورشیان را قانع کند که دست از تفرقه و آشوببردارند؛ اما شورشیان اقدام
به جنگ کردند.

11-نتیجه جنگ جمل و صفین چه شد ؟
پاسخ: امام در جنگ جمل بیعت شکنان را شکست داد. در صِفّین امام علی (ع) به مقابله با سپاه معاویه رفت و آنها را ظالمین نامید. پایداری یاران امام علی (ع) به ویژه مالک اشتر آثار شکست را بر چهره سپاه ستمگر آشکار ساخت، اما در آخرین
لحظات، نیرنگ عمروعاص مانع پیروزی سپاهیان امام علی (ع) شد.

12-امام علی (ع) چند سال حکومت کرد و چرا کوفه را مرکز خلافت خود قرار داد؟
پاسخ: امام علی (ع) حدود 5 سال مطابق تعالیم اسلام و روش )سنت( حضرت محمد(ص) حکومت کرد.امام در ابتدای حکومت خود، برای دفع تهدیدات بیعت شکنان و دشمنان عدالت از مدینه رهسپار عراق شد و شهر کوفه را مرکز خلافت خود قرار داد.

13-مهم ترین ویژگی ها و دستاوردهای حکومت امام علی (ع) چه بود؟

پاسخ: [1] ساده زیستی و مقابله با اشراف یگری
[2] تأکید بر عدالت
[3] برگزیدن افراد صالح به حکومت ولایات
[4] مدارا با مخالفان

14-اشرافی گری چگونه میان مسلمانان شکل گرفت و امام علی (ع) برای گسترش ساده زیستی چه کرد؟
پاسخ: فتوحات مسلمانان اگرچه موجب ورود اسلام به سرزمین های پهناوری شد، اما ثروت و غنایم حاصل از فتوحات، سبب ثروت اندوزی و تقویت اشرافی گری در میان عده ای گردید. امام سعی می کرد با گفتار و کردار خویش توجه مردم را به ارزشهای دینی و سنت پیامبر جلب نماید. خطبه های فراوانی از ایشان در این موضوع باقی مانده است. آن حضرت با زندگی بسیار ساده و به دور از تجملات، الگوی مناسبی برای دیگران بود.

15-چه مواردی سبب شد برخی از افراد متوجه مصمّم بودن امام علی (ع) در اجرای عدالت شوند وبا وی به دشمنی بپردازند؟
پاسخ: در حکومت امامعلی(ع) تمامی مسلمانان از احترام و حقوق برابر برخوردار بودند. امام در توزیع بیت المال هیچ مسلمانی را بر مسلمان دیگر برتری نمی داد و برای عرب و غیرعرب سهمی یکسان در نظر میگرفت. کسانی که پیش از آن، سهم بیشتری از بیت المال میگرفتند در برابر این شیوه عادلانه امام مقاومت کردند. آنها وقتی پی بردند که امام علی (ع) در اجرای عدالت مصمّم است، به دشمنی با ایشان پرداختند.

16- امام علی (ع) در انتخاب افراد برای حکومت ولایات چگونه عمل می کرد؟
پاسخ: امام افراد را بر پایه شایستگی و لیاقت برای حکومت ولایات برمی گزید و حاضر نبود برای رسیدن به هدف، از اشخاص ناصالح و ستمگر استفاده کند.
برخی از یاران امام علی (ع) به آن حضرت پیشنهاد می کردند به افرادی که برای حکومت مشکل ایجاد می کنند، مقام بدهد؛ امام می فرمود: «آیا من پیروزی را با ستم به دست آورم؟

17-معاویه از چه زمانی حاکم شام (سوریه امروزی) بود و شرط وی برای اطاعت از امیر مؤمنان علی (ع) چه بود؟
پاسخ: معاویه پسر ابوسفیان که از زمان خلافت عمر حاکم شام )سوریه امروزی (
بود، اعلام کرد در صورتی از امام اطاعت می کند که حکومت شام و مصر به او واگذار شود
؛ اما امام با شناختی که از دشمنی امویان با اسلام و پیامبر داشت فرمود:
خداوند دوست ندارد که من «گمراه کنندگان » را یاور خود قرار دهم.

18-برخورد امام علی (ع) با مخالفان و منتقدان چگونه بود؟
پاسخ: امام علی (ع) با مخالفان مدارا می کردند و از انتقادهای آنان ناراحت و خشمگین نمی شد و حتی سهمشان را از بیت المال نیز پرداخت می کرد. امام زمانی با مخالفان برخورد می کرد که آنها دست به شمشیر می بردند.

19- امام حسن (ع) چه زمانی به خلافت رسید؟
پاسخ: پس از شهادت امیر مؤمنان در 21 رمضان سال 40 ه.ق. مردم کوفه با امام حسن (ع) بیعت کردند.

20-چرا امام حسن (ع) مجبور به صلح با معاویه شد؟
پاسخ: معاویه در اولین روزهای خلافت امام حسن (ع) به عراق لشکر کشید و با دادن وعده هایی چون مقام و پول حتی یاران نزدیک امام را فریب داد و امام حسن (ع) با شرایطی مجبور به صلح شد.

21-معاویه پس از تحمیل صلح بر امام حسن (ع) و نشستن بر مسند خلافت در شام چه اقداماتی انجام داد؟
پاسخ: او که سیاستمداری فریبکار بود با دادن پول و مقام افراد زیرکی چون عمرو عاص را که نقش مهمی در شکست نخوردن در جنگ صفین داشت را جذب خود کرده بود – همچنین به موارد ذکر شده در پیمان نامه عمل نکرد – و به دستور او بر منبر ها و نمازجمعه از امام علی (ع) بدگویی میکردند.

22-چه زمانی و چگونه زمینه های قیام امام حسین (ع) فراهم شد؟
پاسخ: امام حسین(ع) سالها در کنار پدرش امیر مؤمنان و برادرش امام حسن(ع) در صحنه جهاد و مبارزه حاضر بود. آن حضرت پس از شهادت برادر، با سخنرانی و نامه های افشاگرانه علیه حکومت ظالمانه معاویه مبارزه کرد. پس از مرگ معاویه، پسرش یزید طبق وصیت او به خلاف ترسید. یزید مانند جوانان دوران جاهلیت رفتار می کرد. ظلم و فساد آشکار او در جهان اسلام شهرت داشت.

23-چرا امام حسین (ع) پس از به قدرت رسیدن یزید از مدینه به مکه رفت؟
پاسخ: امام حسین(ع) که نمی خواست با یزید بیعت نماید، با خانواده و بستگان خود از مدینه راهی مکه شد. امام قصد داشت که در پناه خانه خدا و با استفاده از ایام حج، مردم را برای مخالفت با حکومت ستمکار و فاسد یزید آماده کند.

24-چرا امام حسین (ع) به سوی کوفه حرکت کرد؟
پاسخ: مردم کوفه که از حرکت آن حضرت به سوی مکه آگاه شده بودند با نوشتن نامه های فراوان، ایشان را به آن شهر دعوت کردند. امام نخست اعتنایی به آن نامه ها نکرد، اما با اصرار کوفیان، پسرعموی خود مسلم بن عقیل را روانه آنجا کرد. پس از ورود مُسلم به کوفه، هزاران نفر با مسلم به نمایندگی از امام حسین(ع) بیعت کردند. امام نیز پس از دریافت نامه مسلم، عازم کوفه شد.

25-یزید پس از شنیدن خبر حرکت امام حسین(ع) چه اقدامی انجام داد؟
پاسخ: یزید با شنیدن اخبار کوفه، عبیدالله بن زیاد را که مردی سنگدل و خون ریز بود به حکومت آنجا منصوب کرد. عبیدالله با ایجاد رُعب و وحشت مردم را ترساند و مسلم بن عقیل را دستگیر کرد و به شهادت رساند. او سپس مردم کوفه را وادار کرد که آماده جنگ با فرزند پیامبر شوند. سپاه یزید مانع رسیدن امام و یارانش به کوفه شدند و کاروان آن حضرت را ناچار به توقف در سرزمین گرم و خشک کربلا )نینوا( نمودند

26-لشکریان یزید که امام ویارانش را در کربلا مجبور به توقف کرده بودند چه برخوردی با آنان کردند؟
پاسخ: . لشکریان یزید که تعدادشان بسیار زیاد بود، امام حسین(ع) و یارانش را محاصره و در روز عاشورا جنگ را آغاز کردند. امام و یارانش که مرگ در راه عقیده و ایمان را سعادت و زندگی در سایه حکومت ستمگران را ننگ می دانستند، شجاعانه جنگیدن و در راه حق به شهادت رسیدند.
27-چرا قیام کربلا و شهادت امام حسین (ع ) نیاز بود؟

پاسخ: اینکه نیم قرن بعد از رحلت رسول خدا، فرد فاسد و گنه کاری چون یزید به عنوان خلیفه مسلمان انبه قدرت رسید، نشان میدهد که جامعه اسلامی دچار انحراف بزرگی شده بود. فقط حرکتی عظیم مانند قیام کربلا و شهادت امام حسین و فرزندان، بستگان و یارانش می توانست از گسترش اینانحراف جلوگیری کند.

28- امام حسین (ع) برای قیام خود چه اهدافی را برشمرده است؟
پاسخ: امام حسین(ع) در وصیت نامه خویش، درباره هدف قیام خود فرموده است: «هدف من اصلاح امتجدّم رسول الله، امر به معروف و نهی از منکر و پیاده کردن سیره , رسول الله و پدرم علی ابن ابیطالب است .»

29-اهداف قیام کربلا چگونه بر همگان آشکار شد؟
پاسخ: حضرت زینب پس از شهادت برادر خود، در دوران اسارت با سخنران یهای روشنگرانه، اهداف قیام کربلا و چهره واقعی حکومت ستمکار بنی امیه را برای همگان آشکار کرد.

30-قیام کربلا و حادثه عاشورا چه تأثیری بر مردم جهان گذاشته است؟
پاسخ: تاریخ گواهی می دهد که از آن پس قیام های زیادی در جهان اسلام و نواحی دیگر از قیام عاشورا الگو گرفته اند. این قیام تأثیر بسیاری در روحیه ظلم ستیزی مسلمانان به ویژه شیعیان بر جای نهاده است.

✅✅✅✅✅ همگام درس ✅✅✅✅✅

سوالات سری دوم برای آمادگی بیشتر در امتحانات 

1_ حضرت محمد (ص) در چه تاریخی وفات یافت؟
جواب:  در 28 صفر سال 11 هجری قمری

2_ حضرت محمد (ص) در چه شهری وفات یافت؟
جواب:  شهر مدینه

3_ امام حسین در چه سالی شهید شدند؟
جواب:  سال 61 هجری قمری

4_ تعدادی از انصار و مهاجرین بعد از فوت پیامبر در کجا گرد هم جمع آمدند؟
جواب:  در سقیفه بنی ساعده

5_ خلیفه اول بعد از پیامبر که بود؟
جواب:  ابوبکر

6_ خلیفه اول چند سال حکومت کرد؟
جواب:  2 سال

7_ خلیفه دوم که بود؟
جواب:  عمربن خطاب

8_ عمر چند سال حکومت کرد؟
جواب:  10 سال

9_ در زمان حکومت عمر کجاها تصرف شد؟‌
جواب:  بخش وسیعی از ایران، کشورهای سوریه، لبنان، فلسطین و مصر

10_ خلیفه سوم که بود؟
جواب:  عثمان

11_ عثمان چه کسانی را تبعید کرد؟
جواب:  ابوذر، عمّار و مالک اشتر

12_ امام علی در کجا به دنیا آمد؟
جواب:  کعبه

13_ برای هجرت پیامبر از مکه به مدینه چه کسی در بستر رسول خدا خوابید؟
جواب:  امام علی

14_ امام علی در دوران سه خلیفه قبلی چه می کردند؟
جواب:  تفسیر قرآن، تربیت شاگردان و پاسخ گویی به سوالات دینی مردم و عمران و آبادی و احداث نخلستان ها

15_ جنگ هایی که بر امام علی تحمیل شد چه بود؟
جواب:  جَمل – صِفین و نَهرَوان

16_ در جنگ صفین چه موضوعی باعث شکست سپاه امام علی شد؟
جواب:  نیرنگ عمر و عاص

17_ حضرت علی چند سال حکومت کرد؟
جواب:  پنج سال

18_ مرکز خلافت امام علی کدام شهر بود؟
جواب:  شهر کوفه

19_ مهمترین ویژگی ها و دستاوردهای حکومت امام علی چه بود؟
جواب:  ساده زیستی و مقابله با اشرافی گری – تاکید بر عدالت – برگزیدن افراد صالح به حکومت ولایات – مدارا با مخالفان

20_ امام علی در چه زمانی شهید شدند؟
جواب:  رمضان سال 40 هجری قمری

21_ با امام حسن در کجا بیعت کردند؟
جواب:  کوفه

22_ امام حسن پیشنهاد صلح چه کسی را قبول کردند؟
جواب:  معاویه

23_ معاویه بعد از تحمیل صلح بر امام حسن در کجا خلافت کرد؟
جواب:  در شام

24_ امام حسن را چه کسی به شهادت رساند؟‌
جواب:  معاویه

25_ جانشین بعد از معاویه که بود؟‌
جواب:  پسرش یزید

26_ امام حسین چرا از مدینه به مکه رفتند؟
جواب:  در پناه خانه خدا و با استفاده از ایام حج، مردم را برای مخالفت با حکومت ستمکار و فاسد یزید آماده کند.

27_ زمانی که امام حسین در مکه بودند از چه شهری برای خلافت به ایشان نامه دادند؟
جواب:  کوفه

28_ امام حسین با اصرار کوفیان چه کسی را به کوفه فرستاد؟
جواب:  مسلم بن عقیل

29_ یزید با شنیدن اخبار کوفه چه کسی را به حکومت آنجا منصوب کرد؟
جواب:  عبیدالله بن زیاد

30_ سپاه یزید امام و یارانش را در کجا متوقف کردند؟
جواب:  کربلا

31_ سپاه یزید در چه روزی جنگ را با امام شروع کردند؟
جواب:  روز عاشورا

32_ امام حسین درباره هدف قیام خود چه فرموده است؟
جواب:  اصلاح امت جدم رسول الله، امر به معروف و نهی از منکر و پیاده کردن سیره رسول الله و پدرم علی بن ابیطالب است.

33_ چه کسی بعد از شهادت امام حسین شروع به روشنگری کرد؟
جواب:  حضرت زینب (س)

34_ در منطقه سقیفه بنی ساعده چه ماجرایی اتفاق افتاد ؟
جواب:  لحظاتی پس از رحلت حضرت رسول ، عده ای از مهاجرین و انصار در منطقه سقیفه بنی ساعده بدون توجه به وصیت پیامبر در غدیر خم ابوبکر را که از مهاجرین کهنسال بود به عنوان خلیفه اول برگزیدند.

35_ چرا امام علی (ع) در مقابل ماجرای سقیفه ی بنی ساعده و انتخاب ابوبکر سکوت کرد؟
جواب:  حضرت علی (ع) با سکوت خود مانع بروز تفرقه و درگیری میان مسلمانان شد تا اسلام پایدار بماند.

36_ هر کدام از سه خلیفه قبل از امام علی (ع) چند سال حکومت کردند و چه اقداماتی در زمان آنان انجام شد؟
جواب:  1_ ابوبکر (2 سال) – قبل از مرگ ، عمر بن خطّاب را جانشین خود کرد
2_ عمر (10 سال) – ایران ، سوریه ، لبنان ، فلسطین و مصر را تصرف کرد و با تشکیل شورا توسط وی عثمان خلیفه سوم شد.
3_ عثمان (حدود 13 سال) رواج زندگی اشرافی – خوشگذرانی اطرافیان خلیفه – تسلط خاندان بنی امیه بر بیت المال مسلمانان
– تبعید یاران نزدیک پیامبر از جمله ابوذر، عمّار و مالک اشتر

37_ عثمان چرا و چگونه کشته شد؟
جواب:  عملکرد اطرافیان خلیفه سوم، نارضایتی گروهی از مسلمانان را برانگیخت. آنان از نقاط مختلف به مدینه آمدند و اعتراض خود را نسبت به عملکرد عاملانش اعلام کردند. امام علی(ع) تلاش زیادی کرد که مخالف ان را آرام کند و مانع بروز درگیری و خونریزی شود، اما سرانجام معترضان خشمگین به خانه خلیفه هجوم بردند و او را کشتند.

38_ ویژگی های منحصر به فرد امام علی (ع) نسبت به دیگر اصحاب پیامبر چه بود؟
جواب:  امام علی (ع) فرزند ابوطالب در کعبه به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی را در خانه پیامبر و تحت تربیت وی به سر برد. وی نخستین مردی بود که به پیامبر اسلام ایمان آورد و همواره پیامبر را در راه گسترش اسلام یاری داد. شهامت و فداکاری امام علی(ع) و خوابیدن در بستر رسول خدا، سبب شد که پیامبر بدون آسیبی از مشرکان، مکه را به سوی مدینه ترک کند. دلاوری و شجاعت امیر مؤمنان در جنگهای دوران پیامبر مشهور است.

39_ امام علی (ع) در زمان سه خلیفه قبل قبل از خود چه اقداماتی انجام داد؟
جواب:  در دوران سه خلیفه قبلی، آن حضرت به تفسیر قرآن، تربیت شاگردان و پاسخ گویی به سؤالات دینی مردم می پرداخت. همچنین ایشان به عمران و آبادی و احداث نخلستان ها توجه زیادی داشت.

40_ چه زمانی و چرا مردم از امام علی (ع) خواستند تا خلافت را بر عهده بگیرد؟
جواب:  پس از کشته شدن عثمان، مردم دریافتند که جامعه اسلامی بی سرپرست مانده است. بسیاری از مهاجرین و انصار خواهان بیعت با علی (ع) شدند، اما آن حضرت تمایلی به پذیرش خلافت نداشت. سرانجام با اصرار زیاد مردم، امام علی (ع) منصب خلافت را پذیرفت. اکثر مهاجرین و انصار به جز تعدادی از اشراف بنی امیه با امام در مسجد مدینه بیعت کردند.

41_ چرا ریاست طلبان و ثروت اندوزان جنگ هایی چون جَمَل ، صِفَّین و نَهروان را بر امام علی (ع) تحمیل کردند؟
جواب:  به دلیل اصرار امام علی (ع) بر عمل به قرآن و سنت پیامبر و اجرای عدالت و اطمینان ریاست طلبان و ثروت اندوزان به اینکه امام به دلخواه آنان عمل نخواهد.

42_ امام علی (ع) برای جلوگیری از خونریزی میان مسلمانان قبل از شروع جنگها چه اقدامی انجام داد؟
جواب:  از آنجا که امام علی (ع) هیچ گونه تمایلی به جنگ و خونریزی میان مسلمانان نداشت، کوشید از طریق گفت و گو و نصیحت بیعت شکنان و شورشیان را قانع کند که دست از تفرقه و آشوب بردارند؛ اما شورشیان اقدام به جنگ کردند.

43_ نتیجه جنگ جمل و صفین چه شد؟
جواب:  امام در جنگ جمل بیعت شکنان را شکست داد. در صِفّین امام علی (ع) به مقابله با سپاه معاویه رفت و آنها را ظالمین نامید. پایداری یاران امام علی (ع) به ویژه مالک اشتر آثار شکست را بر چهره سپاه ستمگر آشکار ساخت، اما در آخرین لحظات، نیرنگ عمروعاص مانع پیروزی سپاهیان امام علی (ع) شد.

44_ امام علی (ع) چند سال حکومت کرد و چرا کوفه را مرکز خلافت خود قرار داد؟
جواب:  امام علی (ع) حدود 5 سال مطابق تعالیم اسلام و روش (سنت_ حضرت محمد(ص) حکومت کرد. امام علی در ابتدای حکومت خود، برای دفع تهدیدات بیعت شکنان و دشمنان عدالت از مدینه رهسپار عراق شد و شهر کوفه را مرکز خلافت خود قرار داد.

45_ مهم ترین ویژگی ها و دستاوردهای حکومت امام علی (ع) چه بود؟
جواب:  – ساده زیستی و مقابله با اشرافی گری
– تأکید بر عدالت
– برگزیدن افراد صالح به حکومت ولایات
– مدارا با مخالفان

46_ اشرافی گری چگونه میان مسلمانان شکل گرفت و امام علی (ع) برای گسترش ساده زیستی چه کرد؟
جواب:  فتوحات مسلمانان اگرچه موجب ورود اسلام به سرزمین های پهناوری شد، اما ثروت و غنایم حاصل از فتوحات، سبب ثروت اندوزی و تقویت اشرافی گری در میان عده ای گردید. امام سعی می کرد با گفتار و کردار خویش توجه مردم را به ارزشهای دینی و سنت پیامبر جلب نماید. خطبه های فراوانی از ایشان در این موضوع باقی مانده است. آن حضرت با زندگی بسیار ساده و به دور از تجملات، الگوی مناسبی برای دیگران بود.

47_ چه مواردی سبب شد برخی از افراد متوجه مصمّم بودن امام علی (ع) در اجرای عدالت شوند وبا وی به دشمنی بپردازند؟
جواب:  در حکومت امام علی (ع) تمامی مسلمانان از احترام و حقوق برابر برخوردار بودند. امام در توزیع بیت المال هیچ مسلمانی را بر مسلمان دیگر برتری نمی داد و برای عرب و غیرعرب سهمی یکسان در نظر میگرفت. کسانی که پیش از آن، سهم بیشتری از بیت المال میگرفتند در برابر این شیوه عادلانه امام مقاومت کردند. آنها وقتی پی بردند که امام علی (ع) در اجرای عدالت مصمّم است، به دشمنی با ایشان پرداختند.

48_ امام علی (ع) در انتخاب افراد برای حکومت ولایات چگونه عمل می کرد؟
جواب:  امام افراد را بر پایه شایستگی و لیاقت برای حکومت ولایات برمی گزید و حاضر نبود برای رسیدن به هدف، از اشخاص ناصالح و ستمگر استفاده کند. برخی از یاران امام علی (ع) به آن حضرت پیشنهاد می کردند به افرادی که برای حکومت مشکل ایجاد می کنند، مقام بدهد؛ امام می فرمود: «آیا من پیروزی را با ستم به دست آورم؟

49_ معاویه از چه زمانی حاکم شام (سوریه امروزی_ بود و شرط وی برای اطاعت از امیر مؤمنان علی (ع) چه بود؟
جواب:  معاویه پسر ابوسفیان که از زمان خلافت عمر حاکم شام (سوریه امروزی) بود، اعلام کرد در صورتی از امام اطاعت می کند که حکومت شام و مصر به او واگذار شود ؛ اما امام با شناختی که از دشمنی امویان با اسلام و پیامبر داشت فرمود: خداوند دوست ندارد که من «گمراه کنندگان» را یاور خود قرار دهم.

50_ برخورد امام علی (ع) با مخالفان و منتقدان چگونه بود؟
جواب:  امام علی (ع) با مخالفان مدارا می کردند و از انتقادهای آنان ناراحت و خشمگین نمی شد و حتی سهمشان را از بیت المال نیز پرداخت می کرد. امام زمانی با مخالفان برخورد می کرد که آنها دست به شمشیر می بردند.

51_ امام حسن (ع) چه زمانی به خلافت رسید؟
جواب:  پس از شهادت امیر مؤمنان در 21 رمضان سال 40 ه.ق. مردم کوفه با امام حسن (ع) بیعت کردند.

52_ چرا امام حسن (ع) مجبور به صلح با معاویه شد؟
جواب:  معاویه در اولین روزهای خلافت امام حسن (ع) به عراق لشکر کشید و با دادن وعده هایی چون مقام و پول حتی یاران نزدیک امام را فریب داد و امام حسن (ع) با شرایطی مجبور به صلح شد.

53_ معاویه پس از تحمیل صلح بر امام حسن (ع) و نشستن بر مسند خلافت در شام چه اقداماتی انجام داد؟
جواب:  او که سیاستمداری فریبکار بود با دادن پول و مقام افراد زیرکی چون عمرو عاص را که نقش مهمی در شکست نخوردن در جنگ صفین داشت را جذب خود کرده بود – همچنین به موارد ذکر شده در پیمان نامه عمل نکرد – و به دستور او بر منبر ها و نماز جمعه از امام علی (ع) بدگویی میکردند.

54_ چه زمانی و چگونه زمینه های قیام امام حسین (ع) فراهم شد؟
جواب:  امام حسین (ع) سالها در کنار پدرش امیر مؤمنان و برادرش امام حسن(ع) در صحنه جهاد و مبارزه حاضر بود. آن حضرت پس از شهادت برادر، با سخنرانی و نامه های افشاگرانه علیه حکومت ظالمانه معاویه مبارزه کرد. پس از مرگ معاویه، پسرش یزید طبق وصیت او به خلاف ترسید. یزید مانند جوانان دوران جاهلیت رفتار می کرد. ظلم و فساد آشکار او در جهان اسلام شهرت داشت.

55_ چرا امام حسین (ع) پس از به قدرت رسیدن یزید از مدینه به مکه رفت؟
جواب:  امام حسین (ع) که نمی خواست با یزید بیعت نماید، با خانواده و بستگان خود از مدینه راهی مکه شد. امام قصد داشت که در پناه خانه خدا و با استفاده از ایام حج، مردم را برای مخالفت با حکومت ستمکار و فاسد یزید آماده کند.

56_ چرا امام حسین (ع) به سوی کوفه حرکت کرد؟
جواب:  مردم کوفه که از حرکت آن حضرت به سوی مکه آگاه شده بودند با نوشتن نامه های فراوان، ایشان را به آن شهر دعوت کردند. امام نخست اعتنایی به آن نامه ها نکرد، اما با اصرار کوفیان، پسر عموی خود مسلم بن عقیل را روانه آنجا کرد. پس از ورود مُسلم به کوفه، هزاران نفر با مسلم به نمایندگی از امام حسین(ع) بیعت کردند. امام نیز پس از دریافت نامه مسلم، عازم کوفه شد.

57_ یزید پس از شنیدن خبر حرکت امام حسین (ع) چه اقدامی انجام داد؟
جواب:  یزید با شنیدن اخبار کوفه، عبیدالله بن زیاد را که مردی سنگدل و خون ریز بود به حکومت آنجا منصوب کرد. عبیدالله با ایجاد رُعب و وحشت مردم را ترساند و مسلم بن عقیل را دستگیر کرد و به شهادت رساند. او سپس مردم کوفه را وادار کرد که آماده جنگ با فرزند پیامبر شوند. سپاه یزید مانع رسیدن امام و یارانش به کوفه شدند و کاروان آن حضرت را ناچار به توقف در سرزمین گرم و خشک کربلا (نینوا) نمودند.

58_ لشکریان یزید که امام و یارانش را در کربلا مجبور به توقف کرده بودند چه برخوردی با آنان کردند؟
جواب:  لشکریان یزید که تعدادشان بسیار زیاد بود، امام حسین(ع) و یارانش را محاصره و در روز عاشورا جنگ را آغاز کردند. امام و یارانش که مرگ در راه عقیده و ایمان را سعادت و زندگی در سایه حکومت ستمگران را ننگ می دانستند، شجاعانه جنگیدن و در راه حق به شهادت رسیدند.

59_ چرا قیام کربلا و شهادت امام حسین (ع) نیاز بود؟
جواب:  اینکه نیم قرن بعد از رحلت رسول خدا، فرد فاسد و گنه کاری چون یزید به عنوان خلیفه مسلمان انبه قدرت رسید، نشان میدهد که جامعه اسلامی دچار انحراف بزرگی شده بود. فقط حرکتی عظیم مانند قیام کربلا و شهادت امام حسین و فرزندان، بستگان و یارانش می توانست از گسترش این انحراف جلوگیری کند.

60_ امام حسین (ع) برای قیام خود چه اهدافی را برشمرده است؟
جواب:  امام حسین (ع) در وصیت نامه خویش، درباره هدف قیام خود فرموده است: «هدف من اصلاح امت جدّم رسول الله، امر به معروف و نهی از منکر و پیاده کردن سیره رسول الله و پدرم علی بن ابیطالب است».

61_ اهداف قیام کربلا چگونه بر همگان آشکار شد؟
جواب:  حضرت زینب پس از شهادت برادر خود، در دوران اسارت با سخنرانی های روشنگرانه، اهداف قیام کربلا و چهره واقعی حکومت ستمکار بنی امیه را برای همگان آشکار کرد.

62_ قیام کربلا و حادثه عاشورا چه تأثیری بر مردم جهان گذاشته است؟
جواب:  تاریخ گواهی می دهد که از آن پس قیام های زیادی در جهان اسلام و نواحی دیگر از قیام عاشورا الگو گرفته اند. این قیام تأثیر بسیاری در روحیه ظلم ستیزی مسلمانان به ویژه شیعیان بر جای نهاده است.

 

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • گمنام :

  لعنتی چقدر سوال داره لطفاً اینهایی که مهم هستن سوال بدین

 • سجاد :

  من خودم تا این همه سوال وارد کتاب کنم فسیل میشم که

 • 🙃 :

  خدایی اینا به چه درد ما میخورهههههههههههه چرا باید اینارو حفظ کنیم دارم جد میخورم🤕

  • ناشناس :

   خب مگه مجبوری درس بخونی

   • Amir :

    نه پس کم داریم همینجوری الکی می خونیم

 • ر :

  دوستان آرامش خودتون رو حفظ کنید ما نخ سوزن آماده کردیم که وقتی جر بخورید دوباره بدوزیم پس با استرس به خوندن درس ادامه بدید

 • به ما چهه :

  اقاااا به مااا چهه اصن نمیخونم بگمارو عقده ای بزرگ کردین با این درسای چرت من درباره ایران نمیدونم بعد بیام عربستان چیکار کرده شبه جزیرش کجاست ناموصا اصن نمیدونم شبه جزیره چیه

 • hoom :

  فقط دلم میخواد بدونم
  چرا باید تاریخ ادبیات و تاریخ اجتماعی و بلد باشیم؟:/طرف فسیل شده
  تجزیه شده
  ریده تو ایران
  ولی ما باید تاریخ دسشویی و تعداد رابطه زناشوییشو بلد باشیم
  چون تاریخه:/میخوام نباشه
  جالبه!!!!! تا یه چیزی هم میگی، میگن این اطلاعات عمومیه و سطح شمارو از جامعه بالاتر میبره، اخه من میخوام خنگ جامعه باشم، اینااا چیه:////گاد بر من

 • آرمان :

  منم همینطور

 • sydmhmdjwadsdaqty@gmail.com :

  تا ندونم اینا به چه در درم میخوره اروم نمیگیگیرم
  مرگ
  بر مطالعات

 • amir :

  ی سوال کل نیم ترم ۷۵ صفحه هست ، شما ها چطوری از این درس ۶۲ تا سوال پیدا کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ /”

 • Parnian :

  عالییی فقط مغزم ترکید تا تموم شد

 • آروین رحیمی :

  آروین رحیمی مریواند

 • ): :

  خیلی سوال ها تعدادشون زیاد هست

 • ی خرخون بدبخت:/ :

  پشمام خعلی زیادهه://

  • :

   دیقن اینا الان ب چ درد من میخورن اخه الان اصلا گیریم ک من همه اینا رو حفظ کردم خو ک چی فقط الکی حافظه مغزمو پر کردیمو وقتمونو طلف کردیم بمولا 🙂😂

 • •-• :

  وات د هلللل چرا این این قد زیادههههههه
  تا ندونم اینا تو زندگی ایندم به چه دردم میخورن اروم نمیگیگیرم😐

  • علیرضا :

   سلام بر شما اول متن کتاب رو بخون وقتی از کتاب چیزی یاد گرفتی سوالات رو تو کتاب وارد کن اینجوری هم راحت تری و هم برای امتحانات آماده ای

  • amir :

   میخوان کل کار ها ، کل تاریخ ، کل شعر و ور های جهان رو بهمون یاد بدن /:

 • Amir abbas damsaz :

  لطفاً جواب سوالات را عین کتاب بزارید بعد مطالب رو خلاصه بزارید چون خیلی زیاده

 • نورقدمی :

  سلام ، ببخشید این رو به جای کتاب بخونیم کافیه؟

  • امیررضا رضایی :

   اینو به جای شاهنامه هم بخونی کافیه 🤣🤣🤣

 • مهدی ص :

  سلام خسته نباشید خدمت شما بعضی از این سوال ها غلط املایی داره خواهشا درست کنید 🙏🙏

 • مهدی ص :

  سلام خسته نباشید بعضی از سوال ها غلط املایی داره خواهشا درست کنید خیلی خوبه کمک میکنه به ما دانش آموزان

  • Mehrsaasadeghii :

   اومدی درس بخونی یا غلط املایی بگیری؟؟

 • ناشناس :

  عالی

 • فاطمه :

  ولی خیلی سوالات بزرگه

  • اینجانب فاقد عقل برای حفظ این مطالب میباشد :

   بخدا مغزم کشش نداره چرا باید اینارو بلد باشیم مگه ما رباتیم ک اینارو بلد باشیم

  • Nima :

   رو دستت جا نمیشه؟

 • فاطمه :

  عالی واقعا

 • ایخ :

  چرا باید تو کتابمون از این همه عرب ها تعریف بشه چراااااااااااااااااااا

  • یه بدبخت :

   چقدر راستی میگی:|

  • 😹 :
  • NEGAR :

   هق راس میگی :))))
   تازه نصف سربالای تاریخی درباره اوناس درصورتی ک تمدن ما خیلی قدیمی تره💔

 • نام :

  اثلا به ماچه اینا که باید حفظ کنیم

  • لیسا :

   اثلا رو اینجوری نمینویسن اصلا اینجوریه
   ماشالله کلاس هشتمی هااا😂🤔😮

  • Armin :

   حتما کلاس اول هم بهت اومدن ص رو یاد بدن گفتی اصلا به ما چه که باید اینارو حفظ کنیم😂

 • Sani :

  یکم کوتاه تر کن جواب هارو

  • بنده خدا :

   جوابا جوابا سواله تو که به نظر من درس نخون 🤔😑 چشم حتما بخاطر اینکه گفتید جوابا زیاده جوابا رو کوتاه میکنن 🤲🏼 درس بخونی بهتره 👍🏽🚶🏻

 • Ąłįŗëžą :

  Nice 👍👌

 • عرف :

  پشمام

  • امیررضا رضایی :

   واقعن پشمام 🙄

 • زرا :

  بضی سوالاش جواباش زیاده شما خلاصش کردی و پیدا کردنش سخت بود ولی ممنون🙂🤍

 • ناشناس :

  سلام خیار

 • ناشناس :

  رأس می گی من فکر نمی کردم داداش نظر می نویسی دورست بنویس چی هست نوشتی آخه😂

  • ناشناس :

   ببخشید به نظر بالای می خواستم بنویسم

 • Reyhaneh :

  به معنای واقعی عالی بود
  مرسی❤❤❤

 • مهی :

  سلام برنامتون عالیه فقط اگه میشه سوالاتشو بیشتر کنید خیلی کمه اگه میشه

  • مهدی :

   کمه این همه است زیاد بشه چی میشه😂😂😂

   • 🥺Matin🥺 :

    راست میگه خب

  • ELX :

   62تا سوال برای یک درس کمه!

   • HamGamDars :

    سوالت به تازگی اضافه شده

 • MOJTABA :

  این سایت عالی هست و در دوران کرونا دانش آموزان زیادی ین سایت مراجعه میکند

 • ali mousavi :

  عالی ممنون گرم حال کردم

 • ali :

  سلام.خسته نباشید عالیه این برنامه بهترین برنامه ای که تو عمرم دیدم.فقط اگه نمونه سوال هم اضافه بشه ممنون میشم.من الان با کامپیوتر این برنامه رو نصب کردم حال کردم دمتون گرم

  • sarina :

   آره واقعا برنامه خوبیه

 • ali :

  سلام.خسته نباشید عالیه این برنامه بهترین برنامه ای که تو عمرم دیدم.فقط اگه نمونه سوال هم اضافه بشه ممنون میشم.من الان با کامپیوتر این برنامه رو نصب کردم حال کردم دمتون گرم

 • محمد احمدپور :

  خسته نباشید عالی ⁦⁦⁦♡

  • ali mousavi :

   عالی دمتون گرم حال کردم

   • نام :

    تو الان کلاس نهم هستی

  • شهید راه مطالعات :

   تموم شد؟
   خیلی تاثیرگذار بود.😐😂

  • یوسف :

   بخدا همش تو
   همیار هست