سوالات درس نهم دفاعی نهم با جواب

سوالات درس نهم دفاعی نهم با جواب

سوالات تشریحی درس 9 دفاعی نهم

سوالات درس نهم دفاعی نهم با جواب

نام درس : نظام جمع  و جنگ افزار شناسی | موضوع : سوالات متن | پایه نهم

سوالات تشریحی درس 9 دفاعی نهم

سوالات متن دفاعی نهم

درس نهم:: شناخت و مقابله با جنگ نرم

1 -معایب جنگ سخت(نظامی) چیست ؟
پاسخ: هزینه ی زیاد- تَلَفات انسانی نیروهای مهاجم و مدافع

2 -چرا قدرت های نظامی دنیای امروز تصمیم گرفتند تا از راه های دیگری به دنبال تأمین منافع خود باشند؟
پاسخ: هزینه های بالای جنگ سخت، پیشرفت فنّاوری، مخالفت عموم مردم جهان با کشته شدن انسان ها در جنگ و …

3 -قدرت نرم چیست؟
پاسخ: قدرت نرم عبارت است از توانایی رسیدن به هدف با استفاده از جذابیت. برای هر کشوری این جذابیت خود را در فرهنگ و یا همان سبک زندگی مردم آن کشور نشان می دهد.

4 -در جنگ نرم، کدام کشور پیروز خواهد شد؟
پاسخ: هر کشوری دارای فرهنگ عمیق، ریشه دار و ارزشمندتری باشد در جنگ نرم پیروز خواهد شد.

5 -در جنگ نرم، چه چیزی تغییر می کند؟
پاسخ: اگر باورها و ارزش های مردم کشوری تغییر کند، سبک زندگی آنها تغییر خواهد کرد. بنابراین در جنگ نرم باورها و ارزش های کشور مورد هدف، تغییر می کند. در جنگ نرم نوع تفکر و اندیشه را تغییر می دهند؛ یعنی دشمن ذهن و فکر مردم کشورِ هدف را مطابق خواسته های خود تغییر می دهد.

6 -مردم چگونه قدرت نرم خود را افزایش می دهند؟
پاسخ: اگر مردم یک کشور تمام تلاش خود را بکنند تا فرهنگ و سبک زندگی خود را با شیوه ای جذاب ارائه دهند، قدرت نرم خود را افزایش داده اند.

7 -سِلاح جنگ نرم چیست؟ چرا؟
پاسخ: رسانه- زیرا برای ارائه جذابیت های سبک زندگی نیاز به استفاده از رسانه می باشد.

8 -ابزار دشمن در جنگ نرم چیست؟
پاسخ: رسانه (روزنامه، مجله، عکس، فیلم، کتاب، جزوه و …) شبکه های اجتماعی تلفن همراه، ماهواره، اینترنت، تلویزیون و رادیو و…

9 -انواع مختلف جنگ نرم را نام ببرید .
پاسخ: سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی، علمی

10-جنگ نرم اقتصادی را تعریف کنید.
پاسخ: در این مبارزه، دشمن با تبلیغات گسترده و ترویج کالاهای خارجی و اخلال در بازارهای ارزی و بازرگانی، بنیان های اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار می دهد.

11 -جنگ نرم اجتماعی را تعریف کنید.
پاسخ: در این مبارزه دشمن، پیوندهای اجتماعی، روحیه زندگی جمعی و همدلی را نشانه می رود. محوریت خانواده، نقش و استحکام آن توسط رسانه ها خدشه دارتر می شود.

12 -جنگ نرم فرهنگی را تعریف کنید.
پاسخ: دشمن با استفاده از جذابیت های رسانه ای سبک زندگی خود را به عنوان الگو مطرح می کند. باورها و ارزش های فرهنگی کشورمان را تضعیف و تغییر می دهد.

13 -جنگ نرم زیست محیطی را تعریف کنید.
پاسخ: در این حالت با ترویج باورهای غلط در ارتباط با رفتار محیط زیست از طریق مصرف بی رویه و اسراف و بی توجهی به نعمات طبیعی، زمینه تخریب منابع در دسترس فراهم می شود.

14 -جنگ نرم سیاسی را تعریف کنید.
پاسخ: در این حالت مسئولین و مردم هر کدام روش ها و گزینه هایی را که کشورهای بیگانه می پسندند، به کار می گیرند و تصمیم هایشان را براساس رهنمودهای دیگر کشورها تنظیم می کنند.

15 -جنگ نرم علمی را تعریف کنید.
پاسخ: در این زمینه با گرایش نخبگان و روشنفکران به الگوی های پیشرفت غیربومی و تمایل به رفاه بدون تلاش عملی و ناتوانی در ارائه راه حل های علمی در حل مشکلات، وابستگی و پسرفت علمی حاصل می شود.

16 -نمونه هایی از جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران را بیان کنید.
پاسخ: 1 -اعلام جنگ و حمله نظامی آمریکا و اسرائیل
2 -اعلام تحریم های جدید

17 -میزان اثر گذاری جنگ روانی به چه عواملی بستگی دارد ؟
پاسخ: 1 -به ویژگی های شخصیتی افراد مانند اعتقادات دینی، شجاعت، اعتماد به نفس و پایبندی به ارزش های اخلاقی
2-به میزان علم و آگاهی انسان ها و شناخت دوست و دشمن واقعی

18 -گروه های هدف جنگ نرم چه کسانی می باشند؟
پاسخ: در جنگ نرم، تمامی سطوح جامعه از مسئولان تا عموم مردم هدف محسوب می شوند؛ اما جوانان و نوجوانان به عنوان آینده سازان این مرز وبوم، مهم ترین گروه هدف به حساب می آیند. دشمن تلاش می کند با ایجاد شبهاتی، این نسل آینده ساز را نسبت به وضعیت فعلی و آینده کشور نا امید سازد تا به اهداف خود برسد. همچنین دشمن با ایجاد شک و تردید در باورها و ارزش های جوانان سعی دارد آنان را نسبت به اصول و ارزش های دینی، ملی و انقلابی دچار تردید و گمراهی کند.

19 -سلاح های جنگ نرم از دیدگاه مقام معظم رهبری چیست؟
پاسخ: قدرت روحی و قدرت فکری

20 -ابزارهای جنگ نرم را نام ببرید.
پاسخ: 1 -شبکه های اجتماعی
2 -شبکه های ماهواره ای
3 -بازی های رایانه ای
4 -موسیقی
5 -فیلم و انیمیشن
6 -رسانه های نوشتاری

21 -از شبکه های اجتماعی چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: امروزه کاربران، مورد هجوم سیل آسا و بی وقفه ای از اخبار، عکس ها و مطالب جدید توسط شبکه های اجتماعی قرار می گیرند. وقت زیادی که صرف این حجم بالای اطلاعات می شود امکان تحلیل و حتی مطالعه و مشاهده دقیق را از کاربران می گیرد. علاوه براین با توجه به سرعت بالای تبادل، به روزرسانی و بستر مناسب دسترسی، مطالب کوتاه شده و از عمق مفاهیم نیز کاسته می شود. بنابراین اخبار و اطلاعات نامناسب و اضافی اتلاف وقت زیادی را موجب می شود و فرصت فکرکردن و تحلیل را ازکاربر می گیرد و در حقیقت دیگران به جای او فکر و تحلیل مدنظر خود را ارائه می دهند.

22 -از شبکه های ماهواره ای چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: تأسیس و راه اندازی شبکه های ماهواره ای و تولید برنامه برای آنها هزینه های بسیار سنگینی دارد؛ اما صاحبان قدرت و ثروت برای تأمین منافع خود پیام های پنهان و پیدای خود را از این طریق به مخاطبان جهان می رسانند. تعدد و تنوع این شبکه ها ظاهری است و در کشوری مثل ایالات متحده توسط تنها پنج شرکت اداره می شوند. بسیاری از این شبکه ها در کنار مطالب به ظاهر مفید، سعی دارند سبک زندگی خود و ارزش هایی نظیر مصرف گرایی، زندگی تجملاتی و وابستگی را ترویج کنند.

23 -از بازی های رایانه ای چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: برخلاف تصور عموم مردم بازی های رایانه ای صرفاً وسیله ای سرگرم کننده و تفریحی نیستند و ویژگی تعاملی و تکرارپذیری، آنها را به ابزاری جدی و تأثیرگذار تبدیل کرده است. مخاطبان بازی ها در فرایند بازی علاوه بر سرگرمی، اطلاعات جدیدی در مورد اشخاص، تاریخ، جغرافیا و دیگر مسائل علمی می آموزند و مهارت های متنوعی را تمرین می کنند. جدا از اینکه در حالت کلی این بازی ها سالمت نوجوانان را به خطر می اندازد، قهرمان ها و ارزش های بازی و همچنین اطلاعات درون بازی می تواند به صورت هدفمند ذهن مخاطب را منحرف کند.

24 -از موسیقی چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: موسیقی با توجه به اینکه کدام بخش از مغز را تحریک می کند، می تواند اثرات مفید یا مخربی را به دنبال داشته باشد. جدا ازاینکه اعتیاد به موسیقی می تواند ضعف اراده را موجب شود و کنترل احساسات و عواطف را مختل نماید، علاوه براین، مفاهیم و سبک فکری خاصی در لابه لای موسیقی دارای کلام به عنوان پیام پنهان منتقل می گردد.

25 -از فیلم و انیمیشن چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: هزینه های بسیار بالای صنعت فیلم و انیمیشن در عصر حاضر در خدمت منافع شرکت های بزرگی است که منابع آن را تأمین می کنند. معرفی الگوهای شخصیتی و رفتاری، تبلیغ کالاهای متنوع یا روش خاصی از زندگی، همه و همه در پیام های پیدا و پنهان فیلم های هالیوودی جای گرفته است. تماشاگران متأثر از ارزش ها، فرهنگ ها و سبک زندگی قهرمانان و شخصیت های مثبت داستان ها، همانندسازی می کنند و روش آنها را در زندگی خود پیاده می کنند.

26 -تفاوت اساسی رسانه های نوشتاری با دیگر رسانه ها در چیست؟
پاسخ: تفاوت اساسی این رسانه ها با دیگر رسانه ها در نقش محوری تصویرسازی و قوه تخیل مخاطبین در شکل دهی به قهرمان و فضاسازی داستان است. در رسانه های مکتوب مخاطب با استفاده از قوه تخیل خود و تصویرسازی ذهنی، فضای داستان و قهرمان آن را شکل می دهد.

27 -از رسانه های نوشتاری چگونه به عنوان جنگ نرم استفاده می شود؟
پاسخ: در رسانه های نوشتاری، خواننده که خود این فضا را در ذهنش ساخته، بیشتر از آن تأثیر می پذیرد و رابطه برقرار می کند. در میان این خیال پردازی، اندیشه ها و نقطه نظرات نویسنده بر بستر داستان در ذهن مخاطب می نشیند و او را جذب خود می کند. بسیاری از مکاتب فکری و فرقه های انحرافی از این طریق تفکرات خود را ترویج می کنند.
نکته : کشور های استعمارگر در گذشته برای رسیدن به اهداف خود از تهاجم نظامی استفاده می کردند .
نکته : به جنگ نظامی ، جنگ سخت نیز می گویند .

پیشنهاد میشود از جواب درس 9 دفاعی نهم و همچنین سوالات درس 10 دفاعی نهم برای دسترسی به دیگر مطالب استفاده کنید. و گام به گام دفاعی نهم را در این قسمت دریافت نمایید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد

دیدگاه های تایید شده : 4 | در انتظار بررسی: 0

 • سید :

  درسه هشته که

  • LONAS :

   خیر مال درس 9 هستش. درس 9 همش درباره جنگ نرم هست.

  • Ayda :

   ?What the faz

 • رایا :

  عالی💌💙👏🏻

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.