جواب نگارش هفتم درس پنجم ؛ صفحه ۶۲ ، ۶۳ ، ۶۴ ، ۶۵ و ۶۶

جواب نگارش هفتم درس پنجم ؛ صفحه ۶۲ ، ۶۳ ، ۶۴ ، ۶۵ و ۶۶

گام به گام درس 5 نگارش هفتم

جواب نگارش هفتم درس پنجم ؛ صفحه ۶۲ ، ۶۳ ، ۶۴ ، ۶۵ و ۶۶

نام درس : بند های بخش های میانی | موضوع : گام به گام | پایه هفتم

گام به گام درس 5 نگارش هفتم

گام به گام نگارش هفتم / نگارش هفتم درس 5 :: بند های بخش های میانی / صفحه 62 ، 63 ، 64 ، 65 و 66

جواب فعالیت نگارشی صفحه 62 نگارش هفتم

🔶پس از خواندن بند زیر، جمله موضوع و جمله های کامل کننده را مشخص کنید.
جمله موضوع: …………..
سخن گفتن در برابر جمع ، برای خیلی ها با هیجان و هراس، همراه است.
جمله های کامل کننده: …………..
ریشه این هیجان و هراس در دوران کودکی این افراد، نهفته است. این هیجان و هراس، با آنها به دنیا نیامده است. این گونه، یاد گرفته اند یا از دیگران به آنها منتقل شده است. روانشناسان می گویند: « بیشتر مشکلات در بزرگسالی، به دوران کودکی بر می گردد ». اگر این سخن روانشناسان درست باشد، پس هیجان و هراس، از سخن گفتن در برابر جمع هم، به تربیت و آموزش دوران کودکی ما بر می گردد.
پاسخ: سطر اول جمله موضوع است و باقی مطالب جمله کامل کننده می باشند:

جواب انشاء صفحه 63 درس 5 نگارش هفتم

🔶🔶درباره یکی از موضوع های زیر، یک بند (با رعایت ساختمان بند)، بنویسید:

بند درباره کفش :
مقدمه : هر انسانی از ابتدا تا انتهای زندگی خود ، دوستانی دارند. بعضی از این دوستان بد و بعضی دیگر خوب هستند اما بالاخره همه ی اینها بعد از مدتی با ذهن مان خداحافظی می‌کنند و به خاطرات می پیوندد.
بند اول تنه : یکی از این دوستان کفش است اما هیچکس به او توجه نمیکند و کسی او را به عنوان یک رفیق نمی شناسد. از ابتدای زندگی ما کفش ها به ما شوق راه رفتن می دهند و برای گام برداشتن برای ادامه راه ما را یاری می کند تا به سوی گام بعد برویم و از راه باز نمانیم.
بند دوم تنه : وقتی انسان بزرگتر می شود به گام بعدی یعنی مدرسه می رود. چه زیباست شوق داشتن کفش نو، معلم نو و دوستان نو. کفش رفیقی بی نظیر است و ما را تا فتح کردن قله ها و پله های موفقیت یاری می کند و پا به پای ما می آید.
بند سوم تنه : گام بعد از درس خواندن ازدواج و تشکیل خانواده است. باز هم کفش به ما کمک می کند که به خوبی کار کنیم و پول در آوریم تا ازدواج کنیم. چه لذت بخش است چشیدن طعم اولین دستمزدی که برایش تلاش کرده ای! باز هم این دوست با معرفت ما را به سوی گام بعدی هدایت می کند.
بند چهارم تنه : دیگر این مسیر به انتهایش رسیده. کفش ما را تا انتهای این مسیر همراهی کرده است. چه قشنگ است خریدن کفش برای فرزندان و نوه هایت و چه قشنگ تر است شادی و لبخند آنها. دیگر به گام آخر رسیده ایم. دیگر وقت جدایی کفش از انسان است. انسان به خانه ی ابدی خود می رود و کفش از او جدا می شود.
نتیجه گیری : بهتر است گاهی وقت ها به کفش هایمان هم اهمیت بدهیم. این رفیق خود را قربانی ما می کند تا به انتهای مسیر برسیم اما این بی انصافی است که پس از گذر از مسیر آنها را از یاد ببریم و به سراغ کفش های جدید برویم. رفاقت را از کفش ها بیاموزیم.

یک بند درباره ناخن :
مقدمه:
ناخن ها یکی از اعضای بدن انسان هستند که روی انگشت های دست و پا شکل می گیرند که تغذیه ی عمده ی آن ها از بدن از طریق ویتامین و کلسیم می باشد.
تنه انشاء:
همان طور که در مقدمه انشاء گفته شد ناخن یکی از اعضای بدن انسان است که روی انگشت قرار می گیرد و انگشتان توسط ناخن اجسام و وسیله ها را می توانند بردارند و جابه جا کنند و از آنجایی که در سلول به سلول بدن ما تدبیر و تفکر شده،  ناخن نیز عضوی است که در صورت نبودن آن کار و استفاده از انگشت سخت و یا غیرممکن می شود. اما  همواره باید از ناخن های خود مراقب کنیم و نظافت لازم را انجام دهیم. زیرا انگشت و ناخن اعضایی هستند که مستقیما با دهان ارتباط دارند و هنگام خوردن غذا همه ی میکروب های روی دست و زیر ناخن ها همراه غذا وارد بدن ما می شود . بسیاری از بیماری ها از طریق ناخن وارد بدن می شود. بنابراین نظافت لازم  باید انجام شود و هفتگی ناخن ها گرفته شود و قبل از خوردن غذا نیز خوب دست ها شسته شود. ناخن علاوه بر این کاربرد موجب زیبایی انگشتان دست می شود و این امر نشان دهنده دقت بسیار ریز بین پروردگار می باشد. بنابراین برای داشتن ناخنی بهتر و زیباتر باید علاوه بر نظافت از شیر و لبینات استفاده کنیم.
نتیجه گیری:
ناخن وسیله ای برای راحت تر انجام دادن کارها است و حتما  باید نظافت و پاکیزگی آن را رعایت کرد زیرا ناخن کثیف یکی از رایج ترین و آشکارترین ناقل ویروس ها و میکروب ها در بدن و ایجاد مریضی می باشد.

یک بند درباره درد دندان:
مقدمه : اواخر اسفندماه بود و به سال تحویل و عید نوروز روز به روز نزدیک تر می شدیم و خودم را آماده کرده بودم برای تنقلات، پسته، بادام و … وای کی برسه عید نوروز که برم عید دیدنی و همه چی بخورم.
بند اول تنه : سال تحویل شد و عید نوروز رسید. ساعت های حوالی 8 شب بود که شروع کردم به خوردن پسته و فندق های خوشمره، شام هم نخوردم و مستقیم رسیدم سر وقت سفره هفت.
بند دوم تنه : پدر و مادرم گیر داده بودن که کم بخور دندان هایت خراب می شوند اما من پیش خودم فکر می کردم که پدر و مادرم خسیس هستند و نمی خواهند که پسته ها و فندق های سر سفره را بخورم و تمام شود.
بند سوم تنه : اما من دست بردار نبودم و مدام میخوردم و جیب هایم را پز ار خوراکی و تنقلات کردم و توی اتاق رفتم. گوشی در دست بودم و مدام پسته و خوراکی می خوردم تا اینکه دست توی جیبم کردم و متوجه شدم فقط دو تا فندق و پسته باقی مانده که هر دوی آن ها بسته هستند و نمی توانم با دست باز کنم.
بند چهارم تنه :پسته را در دهان گذاشتم و با دندانم برای شکستن فشار دادم، فشار دادن همانا و شکستن دندان نازنینم همانا. چنان دردی توی مغزم پیچید که حد و اندازه نداشت. نصف دندانم هم شکسته شده بود.
بند پنجم تنه :الآن فهمیدم چرا پدر و مادرم می گفتن کمتر بخور و فقط بخاطر خودم بود. آن شب تا صبح از درد دندان به خود می پیچیدم، بالش می گذاشتم روی دندانم، فایده نداشت، مدام مسواک می زدم بلکه دردش کمتر شود فایده نداشت، با روسری بستم فایده نداشت.
نتیجه گیری : بالاخره هر جور شد شب را به صبح رساندم و به سرعت رفتم و جریان را برای پدرم بازگو کردم. پدرم هم بدون اینکه مادرم بفهمه من را به دکتر برد و دندانم را مثل روز اول کرد. حال دیگر تصمیم گرفتم که مراقب دندان هایم باشم تا آسیب نبینند.

جواب نتیجه برسی و داوری صفحه 64 نگارش هفتم

🔶🔶🔶هریک از بند هایی را که دوستان تان در تمرین قبل نوشتند و در کلاس خواندند، با سنجه های زیر، ارزیابی کنید و نتیجه را بنویسید.

جواب نتیجه برسی و داوری صفحه 64 نگارش هفتم

نوشته دوست من : _ جمله ، موضوع و چند جمله کامل کننده دارد
_ پیش نویس دارد
_ علایم نگارشی رعایت شده است .
_ به درست نویسی توجه کرده است.
_ غلط املایی ندارد.
_ شیوا و روان و درست خوانده شده است
_ حاشیه گذاری رعایت شده است.

نوشته دوست خود را با کار های بالا برسی کنید تا جواب نتیجه برسی و داوری صفحه ۶۵ نگارش هفتم را بنویسید!

جواب درست نویسی صفحه 65 نگارش هفتم

🔶جمله های زیر را ویرایش کنید.

🔸🔸مادرم خانه را تر تمیز کرد و فرش ها را انداخت و وسایل را چید.
مادرم خانه را ترتمیز کرد، فرش ها را انداخت و وسایل را چید.

🔸🔸بازیکن در نوک حمله پا به پای توپ دوید و بازیکن های تیم حریف را جا گذاشت زد و به دروازه نزدیک شد و گل زد.
بازیکن در نوک حمله پا به پای توپ دوید، بازیکن های تیم حریف را جا گذاشت، به دروازه نزدیک شد و گُل زد.

جواب حکایت نگاری صفحه  66 نگارش هفتم

🔶حکایت زیر را به نثر ساده امروزی ، بازنویسی کنید.

متن حکایت:
«شخصی خانه به کرایه گرفته بود. چوب های سقف بسیار صدا می داد. به خداوند خانه از بهر مرمّت آن سخن بگشاد. پاسخ داد: چوب های سقف ذکر خدا می کنند. گفت: نیک است؛ اما می ترسم این ذکر به سجود بینجامد.» عبید زاکانی

بازنویسی حکایت :
یک نفر و یک شخص خانه ای اجاره گرفته بود ولی چوبهای سقف این خانه بسیار صدا میداد. مرد به صاحب خانه مراجعه کرد و برای از نوسازی و دوباره سازی سقف خانه با او صحبت کرد. صاحبخانه در جواب به حرف مرد گفت: چوبهای سقف که صدا میدهند ذکر خداوند را به جا می‌ آورند. مرد مستاجر ادامه داد: حرف شما صحیح است اما میترسم که ذکر این چوبهای سقف خانه به سجده برسد. نتیجه گیری این موضوع این است که اگر کارهایمان را با بهانه و پشت گوش انداختن به پیش ببریم در آخر آن کارها نابود می شوند و با ریزش سقف بر روی زمین به پایان خواهد رسید.

بازنویسی حکایت (خلاصه تر) :
یک نفر از شخصی خانه ای اجاره کرد. ولی چوبهای سقف خانه بسیار صدا می داد. مستاجر پیش صاحب خانه رفت و برای تعمیر دوباره خانه با صاحب خانه صحبت کرد. صاحب خانه گفت: چوب های خانه که صدا می دهد خداوند را ذکر کن. مرد مستاجر در پاسخ گفت: حرف شما درست است اما، می ترسم که ذکر و عبادت چوبهای سقف خانه را به سجده برساند.

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • امیرعلی :

  عالییی
  خیلی خوب

 • ف :

  سلام ممنون عالی بودش😇

 • هستی :

  ممنون واسه برنامه خوبتون

 • درسا :

  سلام من درسام
  این برنامه عالی دست سازندش درد نکنه
  حررررف نداره کلا عالی و بی عیب

 • رزی :

  عالی بود ولی گفتاری بود نوشتاری نبود

 • محمد مهدی :

  ممنون عالی بود

 • مهدی علیزاده :

  پس حذف کن برنامه را ؟؟

 • Hana :

  ممنونم،خیلی عالی بود،سپاسگزارم از سازنده برنامه.🌼🌹

 • H :

  بسیار عالی هستش ممنون

 • 🖤Mobina 🖤 :

  عالی عالی حرف نداره دمتون گرم 🌼🌻❤

 • هستی :

  خیلی برنامه خوبیه من که ازش راضی ام.😍
  در مورد حرف شما دوست گرامی که میگید از این برنامه استفاده نکنیم باید عرض کنم خدمتتون که سازنده این برنامه این برنامه رو ساخته که همه بتونن ازش استفاده کنن😊👽
  بعد هم ما هممون خودمون حل میکنیم بعد میایم ببینیم درست نوشتیم یا نه 😌
  احتمالا خود شما هستی که میای تقلب میکنی که این افکار توی مغزتون هست.😒
  و همینطور ما هر چقدر بیشتر از برنامه بازدید کنیم سازنده ها سود بیشتری میبرن و خوشحال میشن☺🌹

 • رضا HR :

  واقعا عالیه بخدا عالی، ولی همون گوگل به شکل برنامه است

  • متین :

   منم با حرف شما موافقم

 • Donya smavatian :

  سلام عالی

 • 𝑴𝒐𝒉𝒂𝒅𝒅𝒆𝒔𝒆𝒉😊 :

  خب تویی که نمیخوای تقلب کنی اینجا چیکار میکنی این یه اپلیکیشن کمک درسیه و حتما لازم بوده که این برنامه رو ساختن ما هم داریم ازش استفاده می کنیم..

 • 🌈🌈 :

  ببینید دوستان عزیزم این برنامه یا حالا وبسایتی که شما وارد میشید تقلب میکنید عوض اینکه بنویسید ممنونم از شما. می‌نویسید چرا صفحه 77و 78 نیست خب همشونو تقلب کردین میخواین اون دوتا صفحه رو هم تقلب کنید واقعا که این چه کاری اون موقعی که شما بخواین امتحان انشا بدین میبینین که هیچی بلد نیستی من از این برنامه استفاده میکنم من الان انشا و خوشنویسی رو نوشتم فقط اومدم چک کنم که ببینم درست نوشتن یا نه
  دوستان لطفا احترام بزارید شاید شما نمیدونین اما اونا خیلی زحمت کشیدن که این برنامه رو بسازن
  باید ازشون همیشه تشکر کنیم…..

  من از برنامه ی همیار راضی هستم و خیلی ممنونم دست شما درد نکنه

 • علا :

  خوبه خیلی خوبه

 • مهی :

  خیلی خیلی خیلی عالی بود 😘
  کاشکی بقیه درس رو هم میداشت لطفا بزارین 😊

 • Kiarash :

  صفحه ۶۶ خلاصه نویسیش خط یک مونده به آخر عبادت تایپ شده عبارت

 • :

  ممنونم عالی بود

 • ناشناس :

  عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی

 • AmirHossien :

  عالیه ولی بعضی شون نیست

 • عرفان :

  لطفا صفحه های دیگر را هم بزارید

 • امین :

  چرا بقیه درس ها نیستش😐

  لطفاً اگه میشه بزاریدشون .

 • امیر :

  عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی

 • Aida nk :

  خیلی برنامه ی خوبیه ولی حیف که بعضی از درس ها جواباشون نیست
  مثلا نگارش تا صفحه۶۶فقط داره

  • HamGamDars :

   اضافه میشه

 • صبا :

  لطفا صفحه های ۷۴،۷۵،۷۶و… رو بزارید