جواب فعالیت های درس 24 مطالعات نهم

جواب فعالیت های درس 24 مطالعات اجتماعی نهم

پاسخ فعالیت های درس بیست و چهارم مطالعات نهم

جواب فعالیت های درس 24 مطالعات اجتماعی نهم

نام درس : اقتصاد و بهره‌وری | موضوع : گام به گام | پایه نهم

پاسخ فعالیت های درس بیست و چهارم مطالعات نهم

گام به گام مطالعات نهم / درس 24:: اقتصاد و بهره‌ وری

جواب فعالیت صفحه 164 مطالعات نهم

۱- به چند گروه تقسیم شوید. محصولی مانند نان را درنظر بگیرید. هرگروه یکی از مراحل را انتخاب کند: مرحله اول تولید (کشت گندم، برداشت گندم، تولید آرد، پختن نان) مرحله دوم توزیع یا فروش نان و مرحله سوم مصرف نان. هر گروه بگوید که چه راه‌هایی برای بالا بردن بهره‌وری در آن مرحله وجود دارد.
پاسخ: در مرحله اول مواردی مانند کشاورزی مکانیزه با استفاده از روش‌های صحیح و با آبیاری قطره‌ای و درو توسط کمباین و در تولیدی استفاده از کارخانه‌های صنعتی و در پخت نان آموزش نانوایان با نحوه صحیح پخت نان می‌توان اشاره کرد. در مرحله دوم می‌توان با آموزش از طریق رسانه‌ها مردم را به آگاهی رساند که به میزان مصرف خرید کنند در مرحله مصرف هم روش‌های صحیح نگهداری از نان مانند قرار دادن در فریزر و نگاه داشتن نان در کیسه‌های پلاستیکی می‌تواند به بهره‌وری کمک کند.

۲- به نظر شما، اگر میزان هزینه ‌های تولید (نهاده‌ ها) را افزایش دهیم و به همان اندازه میزان تولید افزایش یابد، باز هم می ‌توانیم ادعا کنیم بهره‌ وری اتفاق افتاده است؟
پاسخ: خیر، زیرا بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که کیفیت نیز افزایش پیدا کند و در مرحله فرآیند بهره‌وری انجام شود یعنی روش‌های تولید و توزیع نیز باید اصلاح شود.

۳- آیا در محل زندگی شما مراکز خریدی وجود دارند که بتوان گفت موجب عرضه بهتر کالا یا خدمات شده‌اند و بهره‌وری در توزیع را بالا برده‌اند؟ درباره آنها توضیح دهید.
پاسخ: بله، فروشگاههای زنجیره ای با توجه به سرمایه خوب باعث خرید مستقیم از تولیدکننده و صرفه جویی در زمان مصرف کننده می شوند، زیرا در این فروشگاه ها تقریبا تمامی اقلام کالا وجود دارد.

۴- چه کارهایی می توان انجام داد تا هزینه های آب، برق و گاز مدرسه شما (در عین تأمین نیازهای لازم دانش آموزان) کاهش یابد. در این باره همفکری کنید و پیشنهادهای برتر و قابل اجرای خودتان را به مدیر مدرسه تحویل دهید.
پاسخ: برای سرویس های بهداشتی از شیرهای آب الکترونیکی استفاده شود. زمانی که از اتاق یا کلاسی استفاده نمی شود (مثلا آزمایشگاه در ساعات غیر کلاسی برق و سیستم گرمایشی آن قطع شود.

 همگام درس HamGamDars.com 

جواب فعالیت صفحه 166 مطالعات نهم

۵- مسعود و پسر عمویش با هم به مسافرت رفته و در مهمان‌ سرایی اقامت داشتند. یک روز برای گردش در شهر از مهمان سرا بیرون رفتند. هنوز چند قدمی بیشتر از آن جا دور نشده بودند که مسعود گفت: «فراموش کردم لامپ‌ها و کولر (خنک کن) اتاق را خاموش کنم. باید برگردم و این کار را انجام دهم.» ولی پسر عمویش گفت: «لازم نیست. ما برای اقامتمان و چیزهایی که مصرف می‌کنیم به صاحب مهمان‌سرا پول می‌دهیم .» شما کدام نظر را درست می‌دانید؟ چرا؟
پاسخ: نظر مسعود، هر چند آنها هزینه هتل را پرداخت می‌کنند اما به هر حال انرژی یک کشور در حال هدر رفتن است چه مسعود و چه پسر عمویش هزینه آن را بپردازند و یا صاحب هنل، اسراف در مصرف مانع از بهره‌وری و موجب خرابی و تحمیل هزینه‌های زیاد می‌شود. هزینه تولید و توزیع نیروی برق و همچنین نگهداری از تجهیزات بسیار سنگین است در صورتی که با بهره‌‌وری درست می‌‌توان حتی برق را صادر کرد و موجب درآمد بیشتر برای کشور شد.

۶- کاربرگه شماره (۱۸) را با همفکری یکدیگر در کلاس انجام دهید.
پاسخ: پاسخ در لینک زیر
جواب کاربرگه 18 مطالعات نهم

۷- همفکری کنید و بگویید شما دانش آموزان از چه راه‌هایی می‌ توانید به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور کمک کنید. دست کم سه راه پیشنهاد کنید.
پاسخ: 1) خرید کالاهای داخلی
2) نگهداری درست امکانات موجود مدرسه
3) درست و با انگیزه درس خواندن جهت کمک به آینده کشور
4) آموزش نیروهای خلاق و توانمند جهت تولید کالاها و صادرات به کشورهای دیگر

جهت مشاهده سوالات و گام به گام کتاب های خود؛ کافیست نام درس یا شماره صفحه آن را به همراه عبارت "همگام درس" در گوگل جست و جو کنید.

مطالب مرتبط

اینترنت شما در
همگام درس
همیار
۵۰%رایگان محاسبه میگردد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • امیر :

  خیلی خوب بود تو سوال ۵ نوشتین هنل به جای هتل

 • Soran :

  سوال ۴ مثل کتاب نبود
  لطفا برسی کنید

 • مهسا :

  عالی👏🏻👏🏻👏🏻
  خیلی ممنون🙏🏻🙏🏻🙏🏻🌸🌸🌸🌹🌹🌹

 • عرفان :

  عالی ممنون

 • سجادامیرخوئی :

  سلام ممنون ازبرنامه خوبتون.
  جواب کاربرگه۱۸ که گذاشتید با داخل کتاب فرق میکنه و همچین سوالی وجود نداره لطفا سوال داخل کتاب رو بزارید‌
  ممنون

 • ... :

  خوب بود

 • فاطمه :

  فعالیت ۴ این نیست تغییر کردع بروز کنید ممنون

 • حدیث :

  عالی بود واقعا خیلی بدردم خورد ممنونم ⚘

 • A :

  پس چرا تو کتاب 7 تا سواله تو اینجا 6 تا؟😐😂

 • مرتضوی :

  سلام خسته نباشید
  فعالیت ۴ صفحه ۱۶۲ رو به اشتباه با فعالیت پنج صفحه ۱۶۴ قرار دادید. لطفا بررسی بشه🌺

 • محمد :

  ممنون از برنامه ی خوبتون بهترین❤️🌹

 • هادی :

  سلام این برنامه رو از دست ندید بسیار عالی و کاربردی هستش
  ممنون‌از شما